Olen pitkäaikaistyötön, arvatkaa miksi?
Kuvailkaa millainen luulette minun olevan. Luonteeni, ulkonäköni, ikäni, sukupuoleni, koulutus- ja työtaustani, ihmissuhteeni, perhemuotoni, harrastukseni, terveydentilani, poliittinen kantani, mihin uskon/en usko, asumismuotoni ja mitä tulee mieleen?
Kommentit (12)
Itse pitkäaikaistyöttömänä en luule muista mitään. Sen vain tiedän etten itse sovi mihinkään "pitkäaikaistyöttömän" muottiin. En makaa sohvalla, en kaljoittele ja keksin itselleni mielekästä puuhaa joka päiväksi. Olen mies parhaassa iässä. Jos jotain ongelmaa pitäisi etsiä niin se on lähinnä työnantajien arvostelukyvyttömyys ja se että omaavat kummallisen asennevamman työttömiä kohtaan. En jaksa alkaa taistella niitä tuulimyllyjä vastaan; pitäkööt tunkkinsa.
Ehkä olet hieman samankaltainen kuin minä.
Sinulla on vihreiden tai persujen puoluekirja
Olet nainen ja viettänyt vuosia ulkomailla tukien miehesi uraa.
Suomeen palattuanne kumpikaan teistä ei ole onnistunut vuosiin saamaan töitä.
Sulla on vahva itseluottamus ja korkeat käsitykset itsestäsi ja arvostasi. On olemassa "alempia" töitä, joita tekevät "alemmat" ihmiset. Et sinä. Alle 2500e/kk palkalla et vapaa-ajastasi luovu.
On helppoa olla pitkäaikaistyötön, vaikka kaikki työnteon edellytykset osaamisineen olisi täysin kunnolla.
Työtä vaan ei saada, koska haastattelukutsuarpa ei satu osumaan kohdalle. Tällöin työnsaantimahdollisuus on tietenkin pyöreä 0.
Ehkä 3 asiaa tähän mennessä pitänyt paikkansa.
-ap
ap -voitko kertoa mitkä niistä, niin yritämme arvata loputkin oikein.
Ehkä olet vaan luovuttanut ja tehnyt päätöksen asettautua oravanpyörän ulkopuolelle.
Vastaus kysymykseesi: Olet pitkäaikaistyötön, koska et ole saanut hakemiasi työpaikkoja.
Vierailija kirjoitti:
ap -voitko kertoa mitkä niistä, niin yritämme arvata loputkin oikein.
Olen nainen, pukeudun klassisesti ja kolmas juttu viittaa viestiin nro 2 jossa kaiffari kertoi lähinnä itsestään ja oletti kait minun olevan samanlainen; en makaile vaan keksin mielekästä puuhaa.
Persujen puoluekirjaa ei löydy, vaikka eu-kriittisyyttä sitäkin enemmän.
Ap -vaikutat aivan tavalliselta ihmiseltä, kuten töissä olevatkin.
Ainut ero on, että toinen on töissä ja toinen ei.
Taidat olla vanhempi naishenkilö. Ehkä kuitenkin seurustelet.
En usko, että sinulla tekee kovinkaan tiukkaa rahasta.
Olet ehkä perinyt jotain, sinulla on osaketuloja tmv.
Luonteeltasi olet tavallinen ihminen. Et mitenkään erottuva tai erilainen.
Ulkonäöltäsi olet siisti, hoikka ja klassisesti pukeutuva. Hillitty.
Ikäsi on 38 vuotta.
Sukupuoleltasi olet nainen.
Sinulla on korkeakoulututkinto ja useiden vuosien hyvä työkokemus. Jäit sattumalla YT:ssä rannalle tai vaihtoehtoisesti et ole koskaan saanut töitä korkeakoulututkinnon jälkeen, vaan olet ollut vuosia kotiäitinä.
Olet naimisissa tai avoliitossa. Mahdollisesti lapsia.
Harrastat puutarhanhoitoa, matkustelua puolisosi kanssa ja maratonjuoksua tai pyöräilyä.
Poliittiselta kannaltasi olet kokoomuslainen tai perussuomalainen.
Asut mukavassa ja tilavassa omakotitalossa siistillä asuinalueella. Kotisi on sisustettu design-huonekaluilla.