Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oudot ja pelottavat oireet (lamauttavat kivut nivelissä jne)

Vierailija
30.03.2018 |

Kunnallisella lääkärillä kävin joku aika sitten, mutta eiväthän ne siellä verikokeita kummemmin katsoneet ja totesivat vaan että varmaan joku virus. No itse en tuohon usko, koska oireilu on kestänyt jo muutaman vuoden vähän aaltoilevana (olen siis muutamaan otteeseen käynyt tutkittavana tässä välillä ja aina nakattu jotain hömppädiagnoosia).. Varasin siis yksityiselle ajan ja nyt alkuviikkoon vielä sitä odottelen. Kiinnostaisi, jos kenelläkään olisi vastaavista oireista kokemusta!

- Todella kovat nivelkivut (jatkuva särky) kaikissa käsien ja jalkojen nivelissä, tuntuvat jäykiltä varsinkin sormissa. Esimerkiksi ostoskorin kantaminen on järkyttävän kivuliasta ja tuntuu että ranne pettää. Nivelet myös naksuvat huomattavasti (eivät tehneet sitä ennen kivun alkamista) Liikuttelu itsessään ei tee juurikaan kipeää, vaan ihan yleisesti vain särkee. Lääkäri ei havainnut turvotusta. Nyt sittemmin huomasin että muutamasta sormesta on päät vähän kääntyneet ylimpien nivelten kohdilta eri suuntiin. Tänään tuli ihan itku kun huomasin että kroppa ei jaksa edes olla mukana pienen lapseni leikeissä, leikittiin ihan vaan lattialla pikkuautoilla.

- Raajat voimattomat, etenkin kädet. Pystyn kävelemään vaikka tuntikausia putkeen ja pitkiä matkoja, mutta esimerkiksi tiskaaminen jäi heti alkuunsa kesken kun en jaksanut kannatella käsiä ja pestä. Hiusten harjaamisessakin on pidettävä taukoja, ylipäätänsä käsien kannattelu on todellista työtä.

- Väsyttää toisinaan ihan älyttömästi, semmoinen sumuinen ja epätodellinen olo päässä vaikka nukkuisi hyvin. Usein myös hieman paniikkikohtauksen omaista olotilaa (sain nuorempana niitä paljon) jolloin juuri tuo epätodellinen olotila, kova ahdistus, sydämentykytys mutta olotila kestää koko päivän eikä lepo auta siihen.

- Hengenahdistus/raskaan tuntuinen hengitys. Liikun päivittäin ja reippaasti mutta puhisen pienestä ja henkeä saa vetää ihan urakalla.

- Yleisesti ottaen semmoinen sairas/heikko olotila. Välillä tulee tilanteesta/syömisistä riippumatomia pahoinvointikohtauksia ja saatan kärsiä ja ihmetellä että onko joku oksennustauti tulossa eikä mitään sitten tule.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nivelreuma, multisysteeminen sairaus, voi vaikuttaa myös keuhkoihin. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi kahdeksan