Jos äitiyslomalla olevaa ei kutsuta työpaikan pikkujouluun?
Mitä mieltä olet? Loukkaantuisitko? Olen itse ollut äitiyslomalla ja kutsua työpaikan pikkujouluun ei ole kuulunut. Taitaa olla kyse erään henkilön ivallisuudesta olla kutsumatta tai sitten unohtunut... Vaikka aika pienestä firmasta onkin kyse.
Kommentit (7)
Minä en työnantajana kutsu töihin sen enempää äitiyslomalaisia, kuin pitkällä sairaslomallakaan olevia.
Tässä ei ole kyseessä se, että jotenkin " poissa silmistä, poissa mielestä" , vaan ihan tapa. Ne, jotka töissä ovat, niille firma tarjoaa, muut olkoon kotona.
Ja olen nainen, äiti itsekin...
Firmana Suomen suurimpiin kuuluva suunnittelutoimisto.
Muut kekrit on töissä paikalla oleville.
Firmassa firman tapojen mukaan.
Ei niihin ylipäätään kutsuta ketään mitenkään muuten kuin että kahvihuoneen seinällä on ilmottautumiset
Ja muuten onkin ollut kutsut vaan tyyliin ruokalan seinällä, mutta kun en käynyt töissä tuli kutsu kotiin postissa! Kolmena vuonna näin, kertaakaan en mennyt.
Toisaalta ei haittaa mutta toisaalta olis ihan kiva että muistettais että olen olemassa...