Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yksinhuoltaja hoitaja. Miten ylityöt?

Vierailija
10.02.2018 |

Ilmeisesti sairaalat ja vastaavat pyörivät ylitöiden ja tuplavuorojen varassa. Entä jos hoitaja on pienen lapsen yksihuoltaja? Joo, hänellä varmaan on vuoropäiväkotipaikka, mutta sieltäkin pitää hakea sovittuun aikaan lapsi pois, ei lasta voi sinne tuplavuoron verran jättää. Ja aamu/iltapäivävuorosta pitää lähteä hakemaan lapsi juuri tiettyyn aikaan, ei vuoroa voi venyttää yllättäen parilla tunnilla. Puhumattakaan siitä, että haluaa olla lapsen kanssa ja lapsella on oikeus olla äitinsä kanssa eikä vain päiväkotihenkilökunnan kanssa.

Onko hoitajalla oikeus (ja mahdollisuus) kieltäytyä vuorojen yllättävistä pidennyksistä, ylitöistä ja tuplavuoroista? Entä jos joku kieltäytyy joka kerran? Ei se potkujen peruste ole, mutta mitä käy?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
10.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö kukaan ole ollut tällaisessa tilanteessa? Valmistun kohta, ja olen kaksivuotiaan yksinhuoltaja. Haluaisin tietää miten selviän työstä, sairaalaan pääsisin hommiin kyllä kun olin siellä harjoittelussa ja tuntevat minut. Ap.

Vierailija
2/3 |
10.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietenkään kukaan ei voi pakottaa tekemään ylitöitä. Tee tilanne selväksi heti ennen sopimuksen allekirjoittamista. Jos joku paheksuu niin älä välitä. Olen itse hoitaja ja mua ärsyttää tää ”kaikki käy” kultturi hoitoalalla. Mä teen joskus ylitöitä jos on tarve (yleensä on aina) ja sattuu omaan elämään sopimaan. Jos ei sovi tai ei huvita en tee. Muutama työkaveri toimii samoin mutta monet aina joustavat ja valittavat sitten miten rankkaa on tehdä jatkuvasti pitkää päivää. Juttu vaan on niin että niin kauan kun useimmat tuohon suostuu muutosta ei tule. Ei tarvitse palkata väkeä lisää kun homma pyörii jokatapauksessa. Mun mielestä on sit turha valittaa jos itse tuohon suostuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
10.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei! Ylitöitä ei voida pakottaa ainakaan meillä (hus) ja jos ei sovi itselle se ylityö mitä tarjotaan etsitään toinen siihen tekemään. Eli älä ota paineita tosta ja ei tarvitse erikseen painottaa pomolle ettei voi tehdä jos olet avoimesti puhunut että sinulla on lapsi jne niin uskon että ymmärtää jo itse ettet voi joustaa samalla tavalla kuin joku jolla on aikuiset lapset/ lapseton. Ongelma voi muodostua sinulle siitä jos 3vk työvuorolistat kun päiväkotiin pitää ilmoittaa 2 viikkoa ennen milloin lapsi tarvitsee hoitopaikan. Mutta kaikesta selviää.

Yt. Yhden lapsen hoitaja äiti

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä neljä