Jälkiuunipalat
Kenen leuat kestää syödä? Minulla on jo aivan hellänä vaikka eilen ja tänään syönyt yhteensä 4 palaa.
Kommentit (11)
Mä tykkään. Jälkiuunileipä paperipussissa oli vielä parempaa, rapsakka kanta.
Leuat kestää hyvin, mutta ikenien kanssa pitää olla tarkkana.
Tykkään kyllä muuten myös, mutta aloin vaan lähinnä miettimään, että voiko tuosta pian tulla jotain vahinkoakin, leuka nyrjähtää tai jotain :D ap
Meillä syödään niitä 2 pussia viikossa ja hyvin kestää leuat ja hampaat.
Kunnon ruisleipää eikä mitään pehmeää höttöä.
Ymmärrän jos ap on joku 8kymppinen tekohammasmummo mutta terve aikuinen omilla hampailla pitäisi pystyä syömään muutakin kuin pehmeää leipää.
MItäh?
Ei mitään ongelmia ole syödä jälkiuunileipää, joka muuten on herkullista. Kai teidänkin mielestä, kun sitä syötte?
Huonot kasvolihakset? Vai miten sen noin voi kokea?
Hammas on lohjennut kerran kyllä elämässäni, mutta syy oli porsaanluu ja kännitila.
Siis tähänkö on menty että ihmiset eivät enää pysty edes oikeaa ruisleipää pureskelemaan?
No mistä minä tiedän mikä naamaani vaivaa, muttei nyt sentään mollaamaan tarvitse alkaa :o Leukaperät vaan kipeytyy kun noita järsin ja nuorempana mulla tuli joku viikon kohtaus etten saanut suutani auki juuri ollenkaan, kun oli leukaperät niin kipeänä. Ei tosin liittynyt jälkiuunipaloihin mitenkään.
Meillä tykätään jälkiuunipaloista, mutta vielä enemmän tykätään itse tehdystä hapatetusta ruisleivästä. Sis. vettä, karkea ruisjauho, sihtiruisjauho, ruislese, hapanjuuri, suola. Leipä säilyy hyvin, paranee vanhetessaan.
No sulla on sitten jotain vikaa leukaperissä. Hammaslääkäriin?
Kai niitä leukaperiäkin voi jumpata ja syö pieniä paloja kerralla.
Vierailija kirjoitti:
Siis tähänkö on menty että ihmiset eivät enää pysty edes oikeaa ruisleipää pureskelemaan?
Ja moniakos allergioita ja muita vaivoja teillä sairastetaan + useat saikuttelut vuodessa, on se kumma mihin on menty, heikko ihmiskunta.
Joo, ostin noita pussin syksyllä, ja voi luoja että leuat oli kipeät kun niitä yritti jauhaa :D