Haluaisitko, että vaaleihin tulee toinen kierros?
Ja perusteluja sopii laittaa. Olisiko toinen kierros demokratian kannalta parempi? Olisiko toinen kierros yhteiskunnalle liian kalliiksi käyvä sen hyötyyn nähden? Onko muilla realistisia mahdollisuuksia voittaa kuin Niinistöllä? Kenellä?
Kommentit (13)
Haluaisin toisen kierroksen ja haluaisin äänestää siinä Niinistöä vastaan, kuka tahansa onkin vastassa.
Toinen kierros on turhaa veroeurojen tuhlausta.
Toivon Niinistön tekevän historiaa ja vievän potin ensimmäisellä kierroksella.
Vierailija kirjoitti:
Haluaisin toisen kierroksen ja haluaisin äänestää siinä Niinistöä vastaan, kuka tahansa onkin vastassa.
Johtuuko tämä Niinistöstä itsestään vai siitä, ettet haluaisi saman presidentin enää jatkavan, vaan haluaisit vaihtelua?
Kiva talvitapahtuma, lumenpuute ei haittaa.
Pekan ja Saulin väittelyä mukava kuunnella.
Odotan hartaasti että pellet häipyvät kulisseihin minne kuuluvatkin.
Puuttuu vaihtoehto "ihan sama". Ei vahvaa mielipidettä suuntaan eikä toiseen.
Toinen kierros ehdottomasti! Näin aktiivimallilaisena ei ole varaa makkaraan eikä kahviin ja pullaan. Niitähän suorastaan tyrkytetään jokaisessa kadunkulmassa ja saan vatsani täyteen ja samalla juttuseuraa.
Niinistön ylimielisyys vain kasvaa, jos valitaan heti ensimmäisellä. Äänestäkää ketä tahansa muuta, että saadaan toinen kierros.
Vaikka olisitte Niinistön kanssa samaa mieltä, äänestäkää vaikka Torvaldsia tai Vanhasta. He ovat keskeisissä kysymyksissä Niinistön linjalla.
olisi kiva nähtä, kun niinistö pesee haaviston menen tullen.
Haluaisin toiselle kierrokselle Väyrysen, jotta Niinistö ja Väyrynen pääsisivät kunnolla väittelemään. Paavo siksi, että hän on oikeastaan ainoa joka haastaa Saulia ja tarjoaa uskottavan vaihtoehdon.
Nyt aina kun Paavo on haastanut Saulia, niin Saulille on annettu lyhyt vastausvuoro ja sitten tasapuolisuuden nimissä annettu jonkun muun puhua. Näin ei synny mitään väittelyä vaan pelkkää sekavaa mielipiteiden ja väitteiden heittelyä, kun kaikki haluavat sanoa oman mielipiteensä. Tarvittaisiin sellainen 2 h Sauli vs. Paavo samaan tyyliin kuin jenkeissäkin on.
Kannatan toista kierrosta ja uutta presidenttiä :)
En haluaisi missään tapauksessa toista kierrosta, vaan haluaisin että Laura Huhtasaari (äänestysnumero 5) voitaa jo ensimmäisellä kierroksella.
Muussa tapauksessa haluaisin ehdottomasti toisen vaalikierroksen, kunhan vain niinistö ja Homopekka eivät sillä toisella kierroksella ole keskenään.
Lauran äänestysnumero vielä kerran: - 5 -
Olisi kerran kiva kokea se, että tulee vain yksi kierros.