Tunne, että jotakin kamalaa tapahtuu. Muilla?
Minulla vaivaa tällainen tunne aina välillä. Kai se on pelkoa menettämisestä? Minulla on asiat hyvin, mutta aina eivät ole olleet.
Tässä tunteessa saatan myös nähdä mielessäni hetkiä, jossa koen suurta kauhua. Ja päässäni on ääni, joka kehottaa olemaan onnellinen siitä mitä sinulla on nyt. Tavallaan niin pitäisi tehdäkin aina, mutta ilkeä tunne tämä huoli. Miksen osaa elää ilman pelkoa.
Lohduttaisi kuulla jos muilla samanlaisia ajatuksia.
Kommentit (4)
Mulla on ollut niin kauan kuin muistan tollaista, ilmeisesti ahdistuneisuushäiriöstä kyse. Nyt syön masennukseen lääkkeitä, jotka ovat helpottaneet myös tuota ahdistusta.
Näitä tulee aina välillä. Kutsun niitä tuntemuksia nimellä: "tuhoa, tulvaa ja maanjäristyksiä".
Hyvin todellinen sellainen "pian tapahtuu jotain pahaa" -tunne.
Useimmiten täysin aiheeton tunne. Joku vaan saa aikaan näitä tuntemuksia, ihan alitajunnasta tulevat.
Voi olla että kaikki tämä suomessa tapahtuva negatiivisuus kalvaa mieltäsi alitajuisesti. Myös sodan uhka (mikä alkaa olla todellinen) saattaa aiheuttaa tätä. Minua nämä ovat alkaneet ahdistaa, ja koen myös samankaltaisia tunteita.
Kyllä on ja ahdistun niistä ihan helvetisti pahimmillaan moneksi päiväksi. Alkoivat kun äitini sairastui syöpään ja sittemmin kuoli siihen.