Kun puhutaan työttömistä niin
minkä ikäisiä työttömiä tarkoitatte? 50-vuotiaana on hiton hankala työllistyä nyky Suomessa. Ikäsyrjintä kukkii. Miten hallitus aikoo kitkeä sen pois Suomen työmarkkinoilta? Ei ole kuulunut eikä näkynyt toimia sen asian suhteen. Kyllä kaiken maailman kikyä ja aktivointimallia tehdään, mutta ikäsyrjintää eivät saa pois, joka oleellisesti vaikeuttaa työllistymistä.
Pitäisikö olla ikuisesti 25-vuotias yliopisto koulutuksella, lapset tehty ja pari kolme vuotta työkokemusta ulkomailta ja 10-vuoden kokemus kotimaan markkinoilta. Mahdoton yhtälö.
Joten mihin 50-vuotias voi hakeutua töihin tai kouluttautua? Jokin muu kuin lähihoitajatutkinto. Siellä on porukkaa jo ihan liikaa ja osa jo työttömyyskortistossa.
50-vuotias on vielä liian nuori jäämään kotiin ja odottamaan koska kuolo koittaa. Joten ehdotuksia, oma pää lyö jo tyhjää.
Kommentit (2)
Vierailija kirjoitti:
Nauttisit kun saat elää toisten rahoilla. Ihme valitusta.
Ja sitten valitetaan, että työttömät vaan loisii ja käyttää muiden rahoja. Onko siinäkin jokin ikäraja, jolloin et enää loisi muiden rahoilla vaan saat "nauttia"?
Nauttisit kun saat elää toisten rahoilla. Ihme valitusta.