Aiotko tänään ampua tähtisädetikkuja?
Meillä lapset olivat niistä oikeinkin riemuissansa. Kannattaisi muidenkin kokeilla!
Kommentit (5)
Olen polttanut jo 15 tähtisadetikkua tänään, ne ovat ihania. Minulla oli 8 pientä ja 20 kol 40cm pitkiä. Vielä on osa jäljellä, poltan tänään ja huomenna. En tiedä, onko se polttamista vai mitä, mutta tähtisadetta sain.
Siis ammutko niitä jollain tarkkuuspistoolilla vai mitä ihmettä??
En. Olis mulla tuolla kuula-ase, en nyt vaan tiedä oisko sädetikkuja missään. Ja naapurit ei varmaan tykkäis hyvää, vaikka hyviä me ollaankin tyttöjen kanssa ampumaan.
Tähtisädetikkuja on ammuttu ilmakiväärillä. Puolesta välistä poikki, puolikas ladatun ilmakiväärin suulle, tikun sytytys ja kun tikku syttyy, kallistetaan kivääriä niin, että palava tikku solahtaa piippuun. Laukaisu -ja palava tikku lentää semmosen parisataa metriä. Normikokoinen, pieni sädetikku menee hyvin 4,5mm ilmakiväärin piippuun.
Millä ammut niitä?