Huoltomies tulee vain pyörimään, eikä kerro mitä tutkii
Eli välillä käy useita kertoja viikossa sama huoltomies, joka soittaa ensin ovikelloa, mutta jos en avaa tulee yleisavaimella.
Usein menee vessaan, kyselee hanoista, viemäristä jne. ja onko pönttö toiminut.
Joskus katsoo keittiössä esimerkiksi hanoja, kaappeja jne.
Käynnit kestää ehkä muutaman minuutin ja lähtee lopulta pois sanomatta mitään.
Olen pari kertaa sanonut että niin kun täällä ei nyt ole tarvetta millekään, en ole tehnyt mistään vikailmoitusta. Puhuu mutisemalla, hankala saada selvää mitä vastaa.
Olen pari kertaa soittanut tästä ja kiinteistöhuollosta sanotaan vaan että vaikeaa sanoa kuka kyseessä? Ja että ei todella olisi pitänyt käydä kun et ole vikailmoitusta tehnyt. Lupa yleisavaimelle siellä kyllä näkyy.
Olen harkinnut oviketjun hankkimista, jos esimerkiksi olen nukkumassa aikaisin aamulla niin eipä pääse yllättämään. Joskus olen herännyt klo 8.30 ja on ollut jo vessassa hääräämässä, kun en ole herännyt ovikellon soittoon.
Onko muuta keinoja? Harkitsen myös muuttamista vakavasti :/
Kommentit (9)
Miten olisi vaikka psykologi?
Ei tasan missään huoltomies käy kutsumatta. Joko tämä on provo, tai päässäsi viiraa pahasti.
Ei ole mahdollista. Tai huoltomies on seko. Luultavasti sinä olet se seko, kokeile ensi kerralla koskettaa sitä miestä. Jos käsi menee läpi näet harhoja. Jos ei niin soita poliisit.
Outoa ja laitonta. Huoltomies ilmeisesti ihan omilla asioilla. Voi esim kierrellä asuntoja ja etsiä varastettavaa. Seuraavan kerran kun tulee niin pyydät nimen ja teet rikisilmoituksen kotirauhan häirinnästä.
Eikö sinulle ole ketään ystävää, 190/120 tai niillä main. Tai sellaista, joka osaa olla vittumainen, edes leikisti. Kun huoltomies tulee sisään (ei torpata ovella) niin sitten kunnon kuulustelu. Mikä on se asia, kuka on toimeksiantaja, mitä hän kuvittelee tarkastavansa, ymmärtääkö hän että hän kenties on vähän häiriöksi, ja varsinkin: Ymmärtääkö hän että jos seuraavasta tarkastuskerrasta ei nimenomaan sovita, tämä sinun ystäväsi voi tulkita sisääntulon väkivaltaiseksi kotiin tunkeutumiseksi, ja puolustautuu voimakeinoin (=kenties jopa astalolla jakaukseen).
Tai sitten ap puhuu totta. Huoltomies on nähnyt jotain pöllittävää ja yrittää tulla paikalle, kun ap ei ole paikalla. Kysy nimi ja soita sinne huoltoyhtiöön sillä hetkellä, kun on paikalla. Ei huoltomiehillä ole oikeutta tulla ilman etukäteisilmoitusta. Jos puhut totta, soita poliisi. Ei välttämättä ole edes huoltomies, vaan joku, jolla on avain asuntoosi. Selvitä isännöitsijältä, onko sinulla kaikki avaimet, jotka asuntoon on tehty. Jos on sento tai exec, isännöitsijällä pitäisi olla avainten määrästä tieto. VAikka Execissä ei ole enää kopiosuojaa, lukkoliikkeet eivät tee niitä ilman isännöitsijän lupaa.
Vierailija kirjoitti:
Ei tasan missään huoltomies käy kutsumatta.
Käy, jos kyseessä on vaikka jonkin sortin vuositarkastus, mittarinluku tms.
Mutta ei näitäkään toki joka päivälle todellakaan riitä ja sitäpaitsi niistä ilmoitetaan hyvissä ajoin, yleensä useita viikkoja, etukäteen.
Mitä jos vaikka koittaisit saada jotakin apua noihin pään ongelmiin? Todella harhaista kuvitella että asunnossasi joku kävisi.