Leponex
Kommentit (6)
Vaatii kontrolliverikokeissa käyntiä (neutrofiilit). Olen huomannut että Leponexia käyttävät haisevat todella usein pistävälle hielle. Onko sivuvaikutus vai ihan muusta aiheutuva juttu, en tiedä.
Erittäin vaarallinen lääke.Suuri itsemurhariski käyttäjillä ollut.
Vierailija kirjoitti:
Erittäin vaarallinen lääke.Suuri itsemurhariski käyttäjillä ollut.
Ei kannata levittää mutu tietoa. Tuosta ei ole mitään tutkimustietoa, mikä on lääkkeen merkitys toteutuneissa itsemurhissa. Lääkettähän määrätään sellaisille ihmisille, joilla sairauden vuoksi itsemurhariski moninkertainen muuhun väestöön verrattuna.
Erittäin toimiva lääke vaikeissa skitsofrenian muodoissa. Saattaa palauttaa ihmisen toimintakyvyn jopa niin, että kykenee itsenäiseen elämään ja työskentelemään ainakin tuetusti ja osa-aikaisesti.
Suomalaisesta perimästä johtuen, pienelle osalle ihmisiä aiheuttaa valkosolujen katoa ja siksi verenkuvan tiheä ja säännöllinen seuranta lääkitystä aloittaessa välttämätöntä ja myöhemminkin säännöllinen kontrolli tärkeää.
?