Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapseni, 9kk ja 2v menevät päiväkotiin. Mitä mieltä olet?

Vierailija
27.09.2007 |

Meillä ei ole varaa jäädä hoitovapaille. Se on kylmä totuus, tai talo lähtee alta. Olemme kumpikin pienipalkkaisissa viroissa, eikä säästöjä ole, mutta lainaa sitäkin enemmän.



Lapset on pakko laittaa päiväkotiin heti, kun äitiyslomani päättyy eli nuorin on silloin reilut 9 kk ja esikoinen ehtii täyttää juuri 2. Tietysti jäisin kotiin jos voisin, mutta kun ei niin ei.



Mitä mieltä olette siitä, miten lapsissani tulee näkymään se, että he menevät päiväkotiin (muuta vaihoehtoista hoitoa ei ole meille tarjolla, yksityiseen hoitajaan ei ole varaa) noin pieninä?



Miten he sopeutuvat? Mikä on pahinta? Jääkö heille traumoja? Itsestäni äitinä tuntuu, että päiväkodin aloitus on pahempaa esikoiselle, joka on tähän asti saanut olla kotona äidin kanssa.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kököttää vaunuissa ulkona kylmässä ulkoilut jne.

Vierailija
2/8 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta jos kerran haluat mielipiteen, niin tässä..Mielestäni alle vuoden ikäinen ei ole mitenkään valmis päiväkotiin. Ei ehkä saa siellä tarpeeksi syliä, mutta voi myös olla niin, että ryhmän isommat ottavat tämän pienen erityisen innoissaan vastaan ja saa pieni saa paljon huomiota osakseen päivän aikana. Varmasti vaikeaa tulee olemaan jo ihan päivärytmin ja unienkin kannalta...mutta lapset tottuu ja jos kerran töihin on mentävä, niin sitten on eikä sille mitään voi. Sanoisin, että isompi protestoi ehkä ensimmäiset 2-3 viikkoa, jonka jälkeen helpottuu. Eikö sinulla olisi mahdollisuus lyhyempään työpäivään vaikka parin kuukauden ajaksi? Onko teillä ketään, joka voisi lapset hakea tarhasta edes hieman aiemmin joku päivä? Lapsista on varmasti toinen toisilleen tukea, toivottavasti pääsevät samaan ryhmään. Mitään traumoja ei lapsillesi siitä jää, mieti lapsia keskieuroopassa tai muualla, kuin suomessa, jossa on vain muutamien viikkojen äitiysloma ja ihan tervejärkisiä ihmisiä sielläkin kasvaa :-) Me suomalaiset olemme vain etuoikeutettuja tällaisten pitkien äitiyslomien ja hoitovapaiden kanssa..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni samanikäinen vauva kotona enkä voisi ikinä kuvitella laittavani häntä päiväkotiin.. Ymmärrän toki ettei se ole kaikille valintakysymys :(

Minä olen samoilla linjoilla muiden kanssa, että pienemmälle se ottaa varmasti kovemmalle. Ehkä he pääsevät yhdessä samaan pienten ryhmään ja se kenties helpottaa tilannetta?

Tuttavapiirissä on muutama lapsi aloittanut heti vuoden ikäisenä päiväkodissa ja heillä on mennyt todella loistavasti ja lapsista on kasvanut iloisia taaperoita :)



Kannattaa varata tutustumiseen aikaa, että hoitajat tulevat lapsille tutuiksi. Ja sitten vaan pikkuhiljaa jättää heitä sinne leikkimään muiden lasten kanssa.

Tsemppiä matkaan!

Vierailija
4/8 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

3kk:kin merkitsee paljon noin pienillä

Vierailija
5/8 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessa kaikilla on varaa jäädä hoitovapaalle, paitsi niillä, jotka ovat ottaneet lainaa yli varojen.



Lainaan saa pankista lyhennysvapaata.



pakko ei ole kuin köyhän kuolla

Vierailija
6/8 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotta oppisi edes seisomaan, kävelemään.



Minusta alle 1v joka ryömii pelkästään lattialla on liian pieni ahtaaseen tilaan jossa jopa 2v:tä



(Meilläpäin vanhimmat noissa pienten ryhmissä just 2v tai hieman yli. )

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hienoa että pääsevät samaan päiväkotiin. Meillä kuopus menee päiväkotiin vuoden alussa ja hän on silloin 1 v. 1 kk ikäinen. En epäile etteikö menisi ihan ok, harjoittelemme viikon verran ennen töihin menoa.



Olen töissä yo. lla ja siellä on helpompaa mennä lukukauden alkaessa eikä kesken sitä, siksi siis jo näin aikaisin.



Kun isommat sisarukset olivat pieniä, meillä oli hoitaja kotona (kunnallinen perhepäivähoitaja) yhdessä toisen perheen kanssa. Ovat olleet 10 kk ikäisiä kun ovat aloittaneet ja ihan tervejärkisiä ovat.



Valitettavasti nykyisessä asuinkunnassamme ei ole 3-perhehoitoa.

Tsemppiä teille !!!

Vierailija
8/8 |
27.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hirveää. Oikeasti, en voi kuvitellakaan miten voit tehdä noin:-(

Myykää asunto, muttakaa jonnekin missä on halvempaa, vaikka vuokralle. Mikä voi olla tärkeämpää kuin olla noin pienten lasten kanssa kotona???



Ei ole meilläkään omistusasuntoa (eikä ole koskaan ollutkaan), asutaan vuokralla, ostetaan käytettyä ja tarjouksista, ei käydä lomalla, mutta lapset (2v ja 4v) ovat kotona. Kerranhan ne vain ovat pieniä!!



Kuten edellä joku sanoi, nämä ovat valintoja.



PS: ennenkuin joku yh älähtää, minäkin tiedän että on tilanteita että on ihan pakko laittaa pieni hoitoon, mutta ap:n tilanteessahan ei niin ole.