Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lähtisitkö myyntiedustajaksi/puhelinmyyjäksi

Vierailija
19.12.2017 |

siis jos olisit työttömänä.

Noita paikkojahan kyllä tuntuu olevan loputtomasti tarjolla, ja kuulemma töitä saa helposti.

Omalta kohdaltani hakeminen tyssää siihen, että tiedän olemattomat myyjän lahjani, ja että ansaitsisin tuossa työssä todennäköisesti tasan 0 € palkkaa, koska en saisi myytyä yhtään mitään. Joten olisin "töissä" mutta kuitenkin eläisin koko ajan korvauksilla ja tuilla , mikä ei liene tarkoitus.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työn perään soittaessa koen olevani kuin puhelinmyyjä. Ei ole kivaa.

Vierailija
2/4 |
19.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen aikanaan ollut. Jossain tienasin hyvinkin. Enää en menisi, koska vanhemmiten itsekin olen alkanut kokea puhelimella ihmisten elämään tunkeutumisen liian loukkaavana ja törkeänä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko, että puhelinmyyntifirmassa kaivattaisiin tällaista ahdistunutta ja ujoa henkilöä, joka todennäköisesti pillahtaisi itkuun heti, kun ensimmäinen asiakas antaisi vähän kriittisempää palautetta koko puhelinmyynnistä :D 

Mihin tahansa muuhun työhön voisin lähteä, jos siitä saisi sen verran rahaa, että pystyisi laskut ja vuokran kuittaamaan. 

Vierailija
4/4 |
19.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ollut puhelinmyyjä monta vuotta, tosin nyt tiiminvetäjänä syksystä saakka eli esimiehenä eli paljoakaan ei tule enää itse soiteltua.

Riippuu paikasta kannattaako lähteä. Esim operaattoreilla yleensä hyvät olot ja työehdot. Meillä ict-alan tes, myyjänä tienasin noin 12 euroa/tunti + provikat, käteen jäi noin 1900 - 2300/kk. Nyt olen kk-palkalla, bonuksineen jää pari-kolme satkua enemmän käteen kuin myyjänä ollessa jäi.