Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ihmettelin lakanoita vaihtaessa outoa hajua, 8v tytär tunnusti että hänellä tuli yöllä pissat

Vierailija
03.12.2017 |

Eikä kuulemma ole ensimmäinen kerta! Ei ole herättänyt meitä vaan vaihtanut yöpuvun ja laittanut peiton pissan päälle nukkuen ilman peittoa. Mistä voi olla kyse, että tuon ikäinen alkaa yöllä pissailla sänkuun kun kuitenkin yökuiva ollut vuosia ja vessa vieressä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkäriin. Joku psyykkinen syy voi myös olla?

Vierailija
2/5 |
03.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan pissanäyte kannattaa ottaa jos vaikka tulehdus. Juoko illalla ennen nukkumaanmenoa paljon ja muistaako käydä pissalla? Jossain vaiheessahan lapset kasvavat ja kehittyvät nopeammin ja siinä vaiheessa myös nukkuvat sikeämmin joten voi olla kysymys jostain tuollaisestakin. Hyvä että asia tuli nyt ilmi niin voitte yhdessä seurata asiaa ja jutella siitä. Voi pientä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole oireita, jotka viittaisivat pissatulehdukseen mutta tyttö on kyllä hyvin herkkä, joten voisiko tämä sitten olla jokin stressijuttu?  Sanoin että seuraavan kerran herättää isin tai äidin, ei tarvitse salaa vaihdella vaatteita ja nukkua pissassa!

Eniten tässä suututtaa se,  että patja on todennäköisesti pilalla eikä uutta ole nyt varaa ostaa!  En tietenkään sanoisi tuota tytölle, enkä näytä harmistustani sillä viatonhan lapsi tuohon on.

Ap

Vierailija
4/5 |
03.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä, kuin monta kertaa tämä on tapahtunut.. ehkä kolme . Tyttö ei  tunnustuksensa jälkeen ole halunnut puhua asiasta. 

Ap

Vierailija
5/5 |
03.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

He tuohon patjaan vaivihkaa apua vaikka jostain seurakunnalta, pelastusarmeijalta tai hope ry:ltä tai sitten soskusta jos kuulutte sen tukien piiriin. Siis lapselta vaivihkaa ettei hän saa tietää ettei teillä ole varaa. Voi tosiaan olla jotain psyykkistä stressiä jos teillä on noin tiukka taloudellinen tilanne, siihen varmaan kannattaa hakea apua tässä vaiheessa jos ongelmia ei vielä ole paljoa. Tuo herkkyyskin viittaa vähän siihen että jos on kovin pienituloisuudesta kysymys niin saattaa kasvaa yliherkäksi.