Naisen ihanne mitat 90-60-90
Miksi niin harvoin näkee nykyään?
P.S. Olen mies
Kommentit (37)
Nuorena oli tasan nuo, 80-luvulla,
Nykynuoret näyttävät hoikemmilta ainakin täällä Helsingissä. Ja pidempiä ovat, itse olin pitkähkö 170-senttisenä aikoinaan. Nyt lienee ihan normi.
Mutta oikeassa olet vyötärön katoamisen suhteen. Näillä tosi hoikillakaan ei ole samalla tavalla vyötäröä. En osaa sanoa, miksi ei.
Jokaisella saa olla ihanteita ja mieltymyksiä, mutta miksi niitä pitää levittää pahaa mieltä aiheuttakseen? Ani harva on noissa mitoissa, ja tavallinen nainen on aivan yhtä rakkauden ja onnelisuuden arvoinen kuin kurvikas.
Minulla on lantio 89cm ja vyötärö 58cm mutta valitettavasti rinnanympärys on vain 80cm. Pitäisi varmaan hankkia silarit.
Vielä 60-luvulla ampiaisvyötärön salaisuus oli kureliivi tai korsetti. Siitä vaan miehetkin kokeilemaan, miten kivalta ne tuntuu päällä.
Eipä kyllä kovin moni nainen tuollaisiin mittoihin pääsisi, vaikka mitä tekisi. Tai no, ehkä korsetilla. Yleensä ne, joilla on luonnostaan noin kapea vyötärö, eivät ole rinnoista ja lantiosta noin muodokkaita, varsinkaan enää aikuisena. Itsellä 20-vuotiaana mitat 90-68-95, nyt 10 vuotta myöhemmin 100-77-103.
Omat mittani ovat 90-71-104. Painoa 73kg, pituutta 170.
Omasta mielestäni näytän hyvälle ja vartaloni on ikäisekseni hyvässä kunnossa (45 vuotta).
Ainakin vyötärön ja lantion suhde on minulla se ideaali 0.70.
Olen aina pitänyt tyhmän näköisenä naisia, joilla on leveä perse verrattuna vyötäröön.
Vierailija kirjoitti:
Olen aina pitänyt tyhmän näköisenä naisia, joilla on leveä perse verrattuna vyötäröön.
Ihanaa että tasapaksuillekin on vientiä!
Mitoilla ei ole väliä, jokainen nainen saa ihailua, seksiä ja rakkautta.
Lauta kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Olen aina pitänyt tyhmän näköisenä naisia, joilla on leveä perse verrattuna vyötäröön.
Ihanaa että tasapaksuillekin on vientiä!
Sulla leveähkö, eikö vaan? Vaikka vastaatkin tähän, että ei, tasapaksu olen. ;)
Entäs 100-70-100? XD pitäisi laihduttaa. Olen 167 cm ja painan noin 65kg. En ole kyllä punninnut itseäni moniin kuukausiin niin voi olla eri. Miksi juuri 90-60-90?
Tarkoittaako nii numerot painon vaihtelua vuoden aikana? Ja pituus on 160 cm?
16-38v ja 3 lapsen jälkeen mitat 90-70-90 ja painoa 52kg.
Mulla ei ole ikinä ollut noin kapeaa vyötäröä
Vai niin. Miehen ihannemitta levossa on 18cm
Kerropa meille omat mittasi, niin arvioimme. Ja en nyt puhu mistään lantion ympäryksestä.
Minulla oli vielä melkein nelikymppisenä mitat 105- 60 - 105. Jos oikein vedin vatsan sisään, sain vyötärömitaksi 54 cm. Pituuttakin kyllä melkein 180 cm. Oli pakko opetella ompelemaan, kun ei oikein mikään vaate istunut tai mahtunut. Oi niitä aikoja. :)
Miehen ihanne aivot: kielioppisäännöt osaavat.
Vierailija kirjoitti:
Vai niin. Miehen ihannemitta levossa on 18cm
En ole itseäni levossa mitannut, mutta ainakin seisten olen 172 cm. Kylläpä naiset ovat nykyään lyhytkasvuisten perään.
Nuorilla naisilla kyllä, mutta vanhemmilla maan vetovoima tulee vastaan