Miten ihmisestä huomaa, että ei ole kohdannut elämässään vastoinkäymisiä
Kommentit (7)
Hyvin kaksipiippuinen asia. Sekä ihminen ikävillä kokemuksilla että ilman elämän kolhuja voi olla esim välinpitämätön. Silti itselleni kyllä tulee sellaisesta säännöistä tai muista välittämättä jättämisestä yleensä olo, ettei ole kovia kolhuja ollut, jos ei osaa esim kunnioittaa muita tai muiden aikatauluja. Jos eiosaa priorisoida esim kaverisuhteille aikaa, tulee sellainen olo, että elää pumpulissa, kun pitää ihmisiä itsestäänselvyytenä. Vrt. Ihminen joka menettänyt läheisiään.
On ylimielinen, pitää itseään muita parempana, luokittelee ihmisiä. Nauraa seläntakana, ivailee.
Herkkähipiäinen lumihiutale on sellainen jonka vanhemmat ovat kasvattaneet pumpulissa eikä tällaisella ole valmiuksia kohdata minkäänlaisia elämän vastoinkäymisiä.
Yleensä mustavalkoisia kommentteja ja oletuksia, että elämä on yhtä helppoa kaikilla muillakin. Empatiaa voi löytyä, mutta ei konkreettista ymmärrystä esimerkiksi sille, että moniin asioihin ei lopulta itse voi vaikuttaa. Sanoisin siis, että sellainen yleinen kypsymättömyys ja ajattelemattomuus, joka korostuu etenkin muuten ihan fiksujen ihmisten kohdalla.
Ylimielisyys, kaikkitietävyys, empatian puute ja vaikeus ymmärtää mitään vähänkin itsestään poikkeavaa. Esim saattaa morkata masentunutta siitä ettei jaksanut tänään tiskata.
Vierailija kirjoitti:
Yleensä mustavalkoisia kommentteja ja oletuksia, että elämä on yhtä helppoa kaikilla muillakin. Empatiaa voi löytyä, mutta ei konkreettista ymmärrystä esimerkiksi sille, että moniin asioihin ei lopulta itse voi vaikuttaa. Sanoisin siis, että sellainen yleinen kypsymättömyys ja ajattelemattomuus, joka korostuu etenkin muuten ihan fiksujen ihmisten kohdalla.
Komppaan. Esimerkiksi "viikonloppu vanhempien luona" tarkoittaa toisille monenkirjavaa työtä pihatöistä eläintenhoitoon joka työllistää koko viikonlopun. Toisille se tarkoittaa sitä, että maataan sängyssä kirja kädessä kun äiti siivoaa ja kokkaa. Kolmansille raivotappelua alkoholin sävyttämänä. Sitten nämä toiseksi mainittuun ryhmään kuuluvat ihmettelevät, kun joillakin ei ollut palauttava ja rento viikonloppu, jonka aikana on voinut hoitaa asiat x, y ja z. Muut ihmiset ovat vaan laiskoja kun eivät hoitaneet näitä asioita.
Yksi tuntemani tällainen on hyvin itsekäs (myös omasta mielestään), äärettömän herkkä ja myös herkkänahkainen, ei ymmärrä juurikaan muita ihmisiä, hymyilee ja nauraa paljon. Iloinen.