Miestä ei kiinnosta ehkäisystä huolehtiminen ??
Olen aina maksanut ja varannut lääkärikäynnit sekä ehkäisyn itse. Tällä hetkellä on kierukka, joka pitäisi vaihtaa uuteen tai vaihtaa ehkäisymenetelmää. En halua enää uutta kierukkaa, koska saan siitä munasarjakystia, mutta pillerit tulee liian kalliiksi.
Mitä teen kun miestä ei kiinnosta puhua aiheesta? Hän ei vaan suostu keskustelemaan tai edes kuuntelemaan ja jättää ehkäisyn kokonaan mun hoidettavaksi.. Ei voida käyttää kumiakaan kun siitä tulee hiivatulehduksia.
Ollaan kaksvitosia eikä lähitulevaisuudessa haluta lapsia niin selibaattiinko tässä pitää alkaa tai vaihtaa mieheen jota kiinnostaisi edes punnita eri vaihtoehtoja?!
Kommentit (9)
Ehkäisy on yhteinen asia. Vähintäänkin kulujen puolittaminen on kohtuullista.
Käske sitä ostamaan lateksittomia kumeja apteekista, ennen sitä ei heru.
Jos ei sittenkään ala kiinnostaa ehkäisy niin kysy aikooko jäädä hoitovapaalle teidän vauvan kanssa, vai haluaako todella pidättäytyä kokonaan.
Miehen tulee maksaa puolet pillerien hinnasta, johan sen nyt sanoo järkikin. Jalat ristiin, kunnes miestä rupeaa kiinnostamaan asiasta keskusteleminen.
Haarat kiinni vaan. Kyllä sitä jolppia alkaa parin kuukauden päästä kummasti kiinnostaa ehkäisyasiatkin.
Pyydä miestä laskemaan, miten paljon hänelle tulisi elarikuluja seuraavalta 18 vuodelta ilman ehkäisyä.
Vierailija kirjoitti:
Miehen tulee maksaa puolet pillerien hinnasta, johan sen nyt sanoo järkikin. Jalat ristiin, kunnes miestä rupeaa kiinnostamaan asiasta keskusteleminen.
Ja tässä voi tapahtu se luonnollinen poistuma, eikä enää tarvitse miettiä erota vai eikö.
Et anna mielelle tilaa poistua vaan puhutte asian läpi. Jos ei puhuminen kiinnosta niin mahdatko sinäkään kiinnostaa.
Eroa ja hanki mies joka ei käyttäydy kuin 15 v