Vihurirokko
10kk lapselle ilmestyi tänään punaista pieninäppyläistä ishottumaa. Käytiin terveydenhoitajalla ja hän epäili ensin vihurirokkoa, mutta sanoi sitten, että ei ole noin pienellä ikinä nähnyt vihurirokkoa ja sulki sen pois. Ja th sanoi myös, että vihurirokossa ihottuma alkaa päästä ja leviää sitten muualle. Mutta minä en tiedä mistä ihottuma alkoi, kun näppylät tuli päiväunien aikana.
Nyt vasta, kun katsoin netistä tietoja vihurirokosta niin huomasin, että sitä esiintyy itä-euroopan maissa ja itämisaika on 14-21 päivää. Käytiin vajaa 3 viikkoa sitten Virossa. Eli tuolta olisi voinut tulla tartunta.
Onko miteenkään oleellista tietää mikä rokko lapsella on ja onko tarvetta ilmoittaa tuosta huomiostani vielä th:lle? Rokkoihinhan kun ei kumminkaan ole mitään hoitoa.
Niin ja th sitten lopulta määritteli näppylät flunssa oireeksi.
Kommentit (4)
Tiiedätkö, että on lääkäreitäkin olemassa?
Vaarallisia sikiölle molemmat. Kerro asianosaisille, jos ovat altistuneet.
Lääkärille en päässyt vaan ainoastaan terveydenhoitajalle. Ei ollut kuulema aihetta lääkärille menoon. Ja ihan oikeasti eihän se lääkäri olisi pystynyt tekemään mitään enemmän kuin th, kun ei rokoille tehdä mitään.
Th selasi kaikki rokot läpi ja ainut rokko mihin oireet lähes täysin sopi oli vihurirokko. No tiedä sitten, mikä mahtaa olla.
En ole ollut missään yhteydessä raskaana oleviin. Eikä ole tarkoituskaan olla, kun lähipiirissä ei ole kukaan raskaana.
ap
Vihurirokko alkaa olla todella harvinainen Suomessa. Sopisiko parvorokko taudinkuvaan? Se on paljon yleisempi rokko.