Pitkä viikonloppu Euroopassa - suosittele kohdetta?
Ajankohtana loka-marraskuu. Kulttuuri, historia ja hienot maisemat olisivat hakusessa, en kaipaa lämpöä, shoppailua tai bilettämistä. Mieluiten suorilla lennoilla Helsingistä, koska aikaa ei tuhottomasti ole. Edellisen reissun tein Edinburghiin ja pidin kaupungista paljon. Olenkin vähän miettinyt Dublinia tai jotakin Norjan kaupunkia, mutta myös esimerkiksi Firenze on käynyt mielessä. Lontoo, Pariisi tms. hyvin suuret kaupungit ei oikein innosta, kuten eivät myöskään Praha, Budapest jne.
Joten vinkkejä ottaisin hyvin kiitollisena vastaan! :)
Kommentit (11)
Lissabonkin on ollut hieman mietinnässä! Kuvien perusteella vaikuttaa todella kauniilta ja on ilmeisesti kohtuullisen edullinen, muuta en sitten siitä vielä tiedäkään.
ap
Berliini on tietty aika iso, mutta se on hieno paikka.
Amsterdam? Rijksmuseumissa on Rembrandtin maalauksia, jollei kaunpungin muu syntinen elämä maistu. Dublin on kyllä sään puolesta kivempi syksyllä. Rooma on aina ihana, eikä syksyllä liian kuuma. Lennot sinne kestävät 20 min kauemmin kuin Dubliniin.
München, Milano, Reykjavik, Lyon, Vilna...
Geneve. Olin just ja tykkäsin tosi paljon!
Suosittelisin kans Amsterdamia! Aivan ihana kaupunki ja jotenkin tosi erilainen kuin muut. En tiedä välttyykö kaikille samalla tavalla. Nähtävyyksiä löytyy eri museoista Punaisten lyhtyjen kaduille ja ne kanaalit.. <3
Itselläni valinta olisi Wien. Enkä viikonlopun reissua tekisi sellaiseen paikkaan, missä on tunnetusti pahat lentokenttäruuhkat ja kenttä kaukana keskustasta.
München, Wien, Amsterdam, Salzburg, Kööpenhamina
Menisin Lissaboniin. Iso kaupunki, paljon nähtävää, kiinnostava historia. Portugalissa voi olla tuohon aikaan vielä tosi kivat ilmatkin.