En uskalla elää
Niin, pelkään jatkuvasti sairastuvani vakavasti ja sen takia en ajattele tulevaisuutta ollenkaan. On paljon asioita joita haluaisin tehdä (esim. kokeilla erilaisia hiustyylejä) mutta pelkään että sairastun ja joudun luopumaan uusista hiuksista. Ylipäänsä en enää osaa suunnitella elämää viikkoakaan pidemmälle kun pelkään niin paljon. Mitä jos en olekaan hengissä enää sen ja sen ajan päästä?
Auttakaa, pitäisikö mennä puhumaan ammattiauttajalle ja onko tässä nyt jokin trauma taustalla. Olen yrittänyt miettiä mistä tämä johtuu.
Kommentit (6)
Minulla on samanlainen pelko, mutta taustalla erittäin raskaat elämäntapahtumat. Mitään uskoa elämään ei ole. Mene ihmeessä juttelemaan ammattilaiselle, pelko ei ole kiva seuralainen.
Kyllä meidän elämän päivät ja pituus on Jumalan kädessä, eipä seuraavasta hetkestä voikaan ihminen tietää. Anna kaikki Jeesuksen käsiin, siellä on turva, kävi miten kävi.
Onko tämä alkanut hiljattain vai ollut aina?
Fobioita on monenlaisia. Sairauden pelko on yksi niistä. Käy juttelemassa jossakin.
Vierailija kirjoitti:
Onko tämä alkanut hiljattain vai ollut aina?
On ollut lapsesta asti, huono suhde vanhempiin varmasti pahentanut asiaa.
Ap
Ei tuo kyllä normaalia ole... Kyllä suosittelisin että selvität pohjamutia myöten, mistä tuo johtuu ja mikä voisi auttaa. Asia kuitenkin rajoittaa elämääsi aivan järkyttävän paljon.