Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Illalla oli miehen kanssa iso riita, mieli nyt maassa..:-(

Vierailija
02.10.2007 |

Riita alkoi yllätys yllätys raha-asioista. Mies oli mennyt investoimaan spekulatiiviseen osakkeisiin reippaan summan. Sain sen sattumalta selville ja räjähdin saman tien. Mies nimittäin hävinnyt osakekaupoilla muutama vuosi sitten reilut 10000 euroa. Silloin oli jo ero lähellä, sillä valehteli mulle useaan kertaan myyneensä osakkeet pois, vaikka ei ollutkaan. Hävisi sitten lopussa melkein kaiken. Siinä välissä ei ole pelaillut sillä rakensimme talon ja menoja on ollut paljon muuhun. Nyt taas kun on alkanut säästöjä tulla, niin alkaa osakekaupanteko!! Joka tapauksessa sain hirveät hepulit ja huusimme toisillemme kurkku suorana, paiskoimme ovia, uhkailimme erolla yms. Tämmöistä tappelua ei ole kyllä ollut vuosikausiin, ja pahinta oli kun pienet lapset katsoivat vieressä. Tai siis vanhempi lapsi huusi ja parkui pelosta vieressä, nuorempi vaan kokoili legoja ja oli muka niin kuin ei olisi huomannutkaan riitaa ja huutoja. Asia sitten rauhoittui kun vein lapset nukkumaan ja itsekin nukahdin. Aamulla oli mies jo ehtinyt lähteä töihin eli asiaa ei ole selvitetty vielä. Itsellä iski migreenikohtaus, ja jäin töistä kotiin (sekin vielä), lisäksi silmät ihan turvoksissa vieläkin itkemisestä ja VITUTTAA!!



Harmittaa kun lasten piti nähdä se riehuminen. Olen yrittänyt selittää vanhemmalle että välillä ollaan iloisia, välillä surullisia ja välillä vihaisia yms.. Ei oikein kuulosta vakuuttavalta..



En voi enää luottaa mieheen ollenkaan, koko ajan on pelottanut että mitä se mun selän takana vehtaa, ja nyt taas tämä.. Itselläkin on hyvät tienestit ja olen saanut rahaa säästettyä, mutta en todellakaan spekuloi rahojani!!



Mieli maassa enkä tiedä miten tästä eteenpäin...

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
02.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olemme pitkään olleet jo yhdessä, ja naimisissakin jo kymmenen vuotta. Kaikkea muuta on sattunut tien varrelle, paitsi ei pettämisiä (ainakaan tietääkseni) eli kovia riitoja, ja lyönytkin on minua pari kertaa aikoinaan (ei kylläkään enää vuosiin).



Kun tulimme yhteen, ei kummallakaan ollut mitään omaisuutta, ei siis kerrassan mitään (no ei ollut kyllä lainojakaan). Molemmat olemme kovia tekemään töitä, ja siinä sitten pikkuhiljaa molemmat nousimme omilla aloillamme esimiestehtäviin. Minulla vain sattuu olemaan palkka suurempi kuin miehelläni (n.30%). Meillä on molemmilla omat tilit, mutta menot jaetaan suurinpiirtein tulojen mukaan, eli minä maksan myös enemmän kuin hän. Talolaina on molempien nimissä fifty-fifty.. Olen kuitenkin paljon säästäväisempi kuin mieheni, ja näin ollen minulla onkin paljon suuremmat säästöt kuin hänellä. Mieheni ei kyllä ainakaan minun omaisuuteeni vielä käsiksi pääse. Tietääkö joku miten käy, jos tekee velkaa eikä voi maksaa.. Tullaanko perimään saatavia minun säästöistäni??



Meillä on siis oikeastaan materian puolesta kaikki hyvin, paitsi että en todellakaan enää voi luottaa mieheeni. En enää yhtään! Ajattelin silloin ensimmäisen kerran muutama vuosi sitten että kyllä se varmaan on oppinut läksynsä mutta näköjään ei.. Minulla on ollut vähän holhoava asenne sen jälkeen, joka ei sekään tietenkään ole oikein.. Olen nyt päivän täällä miettinyt mitä tehdä, mutta en ole tullut mihinkään lopputulokseen. Saas nähdä mitä keskustellaan, kun tulee kotiin (jos enää tulee).



Vaikea olla.. jos ei olisi lapsia vastaus olisi helppo, olisin jos lähtenyt täältä aikoja sitten! Kummankaan sukulaisia ei asu lähellä (asumme ulkomailla ja sukulaiset Suomessa). Siksipä on ollut tärkeää pitää perhe yhdessä..



ap

Vierailija
2/9 |
02.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai toimikoot sitten ns ylijäämärahalla(jos sellaista on). Kyllä selkeät säännöt parisuhteessa ovat tärkeintä. Ymmärrän täysin pillastumisesi. Lapset voivat nähdä aikuisten riitelyä(ei fyysistä), kunhan näkevät, että aikuiset myöskin sopivat riitansa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
02.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pelottaa että taas kaikki menee..



ap

Vierailija
4/9 |
02.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta tuntuu että oikein tahallaan toimii mua vastaan. Niin kuin lapsi joka uhmaa vanhempiaan..



ap

Vierailija
5/9 |
02.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kysyhän mieheltäsi, mihin hän on unohtanut sopimuksenne ja miksi pelaa yhteisiä(?)rahoja. Koita puhua raivostumatta.

Vierailija
6/9 |
02.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilman neuvojasi ts todistaa olevansa parempi. Mutta kyllähän hänen tulisi tietää, millä rahoilla voi pelata, ja millä ei.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
02.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voiko avioliiton tuossa vaiheessa enää tehdä avioehtosopimusta? Saisit ainakin omasi turvattua että olet kuivilla lasten kanssa vaikka mies häviäisi taas. Tai sitten otat järkisyistä eron että saat puolet pois niin kauan kuin on jotain josta saada puolet.

Vierailija
8/9 |
02.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

saatte sovittua asiat kuntoon jollain tavoin! Uskon ymmärtäväni sinua erittäin hyvin.

Meillä hieman saman tyylinen ongelma, mieheni laittaa rahaa veikkaukseen ja totoon, tämä kuu ollaan miinuksella pelien takia :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
02.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikävä tilanne. Olettekos naimisissa? Jos olette, niin kai teillä on avioehto? Ja erilliset rahat? Miehesi on minusta osoittanut, että parempi on, että on avioehto. Jos ei suostu, niin mä ottaisin eron ennen kuin on enemmälti velkaa taloudessa. Voisihan sitä sitten asua yhdessä ja elellä kuin ennenkin, mutta tuommoisen ihmisen kanssa en raha-asioitani juridisesti haluaisi jakaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä neljä