Poimittujen sienten säilöminen muutaman päivän ajan
Ettehän te mitään marttoja toki ole, mutta josko mammoilla löytyisi yh-iskälle vinkki. Anteeksi etukäteen jos tuntuu uusavuttomalta.
Poimin kantarelleja ison kasan ja ne on nyt puhdistettuna ja pestynä. Mutta en pääse vasta kuin keskiviikkona tekemään niistä ruokaa, koska illat ovat täynnä lasten harrastuksia.
Jos jätän ne tohon tiskipöydälle koriin, niin ne kuivavat aika paljon, mutta toisaalta paistaessa niistä muutenkin lähtee paljon nestettä. Jääkaapissa kelmun alla oli toinen idea, mutta onko siinäkään sitten mitään hyötyä? Pakastaminen taas on pidemmän ajan säilytykseen, mutta nämä olisi aikomus syödä mahdollisimman tuoreena.
Kommentit (16)
Jääkaappiin johonkin suljettuun rasiaan tai pussiin:)
Laita nyt ainakin ensin ne sienet jääkaappiin.
Miksi huuhdot sienet? Niistä tulee ällön lötköjä.
Sinuna paistaisin ns. puolikuiviksi ja pakkaseen tai ainakin se osa jääkaappin mitä ette huomenna syö,
Kantarelleja ei pidä huuhtoa. Huolellinen ;) harjaaminen ja putsaus mullasta ja roskista.
Putsattuina (ja huuhtelemattomina !!) sienet säilyvät jääkaapissa pari päivää. Avomnaisessa rasiassa, ei muovipussissa tms.
Ei, ei ei ei.... homehtuvat samantien.
Vierailija kirjoitti:
Jääkaappiin johonkin suljettuun rasiaan tai pussiin:)
Kanttarellit pitää paistaa ennen pakastamista, muutoin pilaantuvat. Ei kai sulla riittäisi 20 min niiden paistamiseen ja ylimääräisen veden poistamiseen. Sen jälkeen homma hoituisi helpommin, vaikka pakkaseen jos ei tulekaan tarvetta heti. Ja pakkaseen n. 3 desin annoksissa, muutoin on liikaa per ruoka.
Ei ne enää ole tuoreita kun olet mennyt huuhtelemaan, eikä muutenkaan.
Kuivata ne nyt pannulla ja laita pakkaseen. Siten säilyvät parhaiten. Muutoin olisivat säilyneet pari päivää pakkasessa mut kun olet mennyt kastelemaan. Hyvä isä silti!! :D
Olen aikanaan pikkutenavana isältä oppinut, että kantarelli ja suppilovahvero halkaistaan ja sitten huuhdotaan. Tämä kuulemma varmistaakseen ettei ole matoja (joita harvoin noissa, siksi niitä poiminkin) mutta myös että saa hiekat pois, mitä teiden varsilla kasvaneilla on aika usein.
Mutta säilömisestä se ei kertonut aikanaan mitään.
ap
No ei meillä kyllä sienet homehdu parissa/kolmessa päivässä suljetussa rasiassa. Suljetussa tilassa eivät ime jääkaapin hajuja mauksi.
Mutta se paistaminen on tärkeintä. Näiden sienten etsyymitoiminta pitää saada pysäytettyä kuumentamalla. Muutoin sienten maku muuttuu karmeaksi.
Just säilöin sieniä ja eihän se oo ku vartin homma. Tarkoituksena tehdä ruokaa niistä huomenna ja osan laitoin pakastimeen. Irrota nesteitä pannulla ja pistä jääkaappiin suljetussa rasiassa sen jälkeen. Ehtivät kuivahtaa muuten ja nahistua, tosiaan se entsyymitoiminnan pysäyttäminen on nyt olennaista säilyvyyden kannalta. Ei ne parissa päivässä homeeseen vedä, mutta rakenne muuttuu etenkin kun oot huuhdellut ne.
KORJAAN: .....muutoin olisivat säilyneet pari päivää JÄÄKAAPISSA mutta kun..........
Vierailija kirjoitti:
Ei ne enää ole tuoreita kun olet mennyt huuhtelemaan, eikä muutenkaan.
Kuivata ne nyt pannulla ja laita pakkaseen. Siten säilyvät parhaiten. Muutoin olisivat säilyneet pari päivää pakkasessa mut kun olet mennyt kastelemaan. Hyvä isä silti!! :D
Pestynä? Eihän niitä pestä tarvitse, eikä kannatakaan.
Pestyjen kantarellien säilyttämisestä minulla ei ole kokemusta, mutta jos olisivat pesemättömiä, säilyttäisin jääkaapissa, mutta ei kovin tiiviissä astiassa. Kantarelli on sieneksi yllättävän hyvin säilyvä, pitäisi tuon aikaa kestää. Jos joukossa on kovin vanhoja yksilöitä niin ne ottaisin erilleen, jotteivät pääse vahingossakaan pilaamaan muita.
Mutta jotain haperoita en todellakaan rupeaisi tuolla tavoin säilyttelemään.
(Ja miten niin ei olla marttoja, kyllä joukosta niitäkin löytyy...)
Säilytetään kokonaisina paperipussissa jääkaapissa. Mutta huuhtelu kyllä vaikuttaa säilymiseen. Ehkä ne säilyy silti noin. Paperipussi imee sitä kosteutta.
No aloin nyt sitten esipaistamaan niitä pannulla. Kovin hyvännäköisiä ne oli ihan pestynä ja siitä kuivanneinakin tuossa, mutta saitte säikytettyä. :D
ap
Suppikset voi huoleti huuhtoa mutta ei kantarelleja ikinä! Eivät tykkää siitä.
Suppikset pitää myös halkaista, kuten ap sanoikin. Siellä torven sisällä saattaa olla kaikenlaista matoa ja toukkaa.
Ja ennen kuin joku ehtii viisastelemaan, että tekisi heti, niin kaapissa on aiemmin varattuja ruokatarvikkeita, joissa tulisi päiväys vastaan alkuviikosta. Eli ihan järjen takia nämä on vuorossa keskiviikkona.