G: mitä söitte lounaaksi tänään? Ja mikä on elämäntilanteenne?
Syön itse tässä parhaillaan katkarapusalaattia (sulatin katkoja salaatinlopun sekaan) ja ruisleipää tuorejuustolla voideltuna. Teen gradua kotona ja yritän kaikin keinoin estää ylenmääräisen mussuttamisen, mutta varsinaiseen ruuanlaittoon en jaksa ryhtyä. Illalla teen aina lämpimän ruuan koko perheelle.
Kommentit (8)
24-vuotias myöskin gradua vääntävä yhden taaperoikäisen äiti. :)
Kotona äitiyslomalla ja raskausdiabetes.
yliopiston ruokalaan syömään
Lämmin ruoka, salaattit ja leivät hintaan 2,35 Euroa.
Että sitä osaa arvostaa nyt kun on kotiäitiys takana ;-)
vapaapäivällä, osa-aikatyössä kaupan alalla
Entäs:
G: Tuliko tänään kiinteä kakka vai löysä? Entä paljonko sinulla on velkaa?
Yhden ekaluokkalaisen äiti, ja tällä hetkellä täyspäiväinen opiskelija. Opinnäytetyötäni (sivuaineen prosemma) minäkin väännän kotona.
Meillä syödään kyllä arki-iltoina usein lämmitettyä (pakkasesta tai viikonlopulta jäänyttä) ruokaa tai valmisruokia. Tai korkeintaan teen sellaista nopeasti valmista ruokaa kuten jauhelihakastikkeen spagettiin. Vain viikonlppuisin kokataan kunnolla (silloin kokataankin sitten tosi kunnolla, mies on ihan huippukokki). Ja itse syön yleensä vain yhden lämpimän aterian päivässä.
Äitiyslomalla esikoisen kanssa.