Arvasitko jo yläasteella, kuka luokkalaisistasi saa lapsen/lapsia nuorena?
Itse oli kaksi sellaista tyttöä joista jo seiskaluokalla aisti, että nuo tulevat sikiämään nuorena. Oikeassa olin, toisella nyt neljä lasta ja toisella kaksi. Ikää kaikilla meillä 28v.
Kommentit (23)
28-vuotiaana 4 lasta? Mitähän ihmeellistä siinä on? Ja toisella oikein kaksi!
En tiedä luokkakavereistani mitään, paitsi tuosta yhdestä jonka kanssa olen naimisissa. Onks se lapset sitten huono asia?
Juu. Ne olivat niitä alaikäisenä alkoholia ja tupakkaa kiskoneet. Tuolloin tosin röökaamisen ikäraja oli 16v mutta kuitenkin.
No en todella arvannut. Oli meidän luokan priimus, voitti monenlaisia valtakunnallisia koulujen kilpailuja. Sai lapsen sitten 18-vuotiaana, jatkoi opinnot, kun lapsi aloitti hoidossa ja on nyt korkeasti koulutettu, sekä hyvässä työpaikassa.
Ystävästäni taas kyllä arvasinkin. Onneksi myös hän on saanut elämänsä hyvin järjestymään,v aikka tulikin nuorena (16-vuotiaana)äidiksi. On nykyään neljän lapsen äiti, esimiesasemassa, pitkä liitto takana, omistusasunto .
En tiedä mitään sen aikaisista luokkalaisistani. Minä olin se joukon kummajainen, kympin tyttö. Sain omani 22-vuotiaana, 16 v sitten.
Arvasin. Hassua miten näin 15v myöhemmin kaikki on kuin yläasteen toisintoa. Ne jotka eivät kelvanneet tytöille silloin, eivät kelpaa naisille nykyäänkään ja ne jotka olivat suosittuja silloin ovat nytkin. Ne joille ei koulu maistunut saivat lapsia nuorena kuten arveltiinkin ja kympin oppilaat eivät ole vieläkään saaneet
Mitä ihmeellistä on siinä, että jollain on kaksi lasta 28 vuotiaana? Vuonna 2025 58% 30 vuotiaista naisista oli äitejä.
T. Akateeminen äiti, 27v.
Vierailija kirjoitti:
Mitä ihmeellistä on siinä, että jollain on kaksi lasta 28 vuotiaana? Vuonna 2025 58% 30 vuotiaista naisista oli äitejä.
T. Akateeminen äiti, 27v.
Siis 2015. Suomessa.
Ei muistaakseni edes käynyt mielessä miettiä moisia.
Joo, tiesin. Luokan pahin pissaliisa sai lapsen 17 vuotiaana.
En arvannut, en kyllä edes miettinyt asiaa. Mikä on nuori vanhempi tässä ketjussa? Minusta varmaan pystyi arvaamaan kun sanoin toiveeni joillekin ihan ääneen. :D Nyt 28-vuotiaana neljä lasta.
Ei tarvinnut arvailla, kun eräs pamahti paksuksi jo ysiluokalla. Jälkeenpäin miettien ei ollut oikeastaan edes yllätys.
Eräs sosiaalitapaus oli tiineenä jo muistaakseni 8.luokalla.
Ei ihmetytä yhtään.
Vierailija kirjoitti:
Eräs sosiaalitapaus oli tiineenä jo muistaakseni 8.luokalla.
Ei ihmetytä yhtään.
Voi pientä, ja aikuiset vielä ilkkuu ylimielisesti...
Vierailija kirjoitti:
Eräs sosiaalitapaus oli tiineenä jo muistaakseni 8.luokalla.
Ei ihmetytä yhtään.
Suomen lastensuojelussa raiskaus, kiristys ja aivopesu on ihan yleistä. Ei se ole luulavasti sen tytön vika.
Joo arvasin. Luokan tiukin kovismimmi pamahti paksuksi 18-vuotiaana, eikä koskaan päässyt läheisen tehtaan liukuhihnaa pidemmälle.
Kauhea sääli, hän olisi oikeasti ollut tosi terävä esim matikassa, mutta eihän hänellä ollut mitään mahkuja sieltä vuokrakasarmista.
En miettinyt sellaisia, enkä ole juuri seurannut heidän elämäänsä. Jonkun tiedän ja muistelen kasariajan pukkarissa kuulleen keskustelun, jossa kysyttiin yhdeltä tytöltä mitä pitää tehdä jos haluaa abortin. Silloin taisi olla ihan normaalia, että "kaikki tekevät lapsia".
Tässä ketjussa puhutaan todella rumasti lapsista. Kyllä, jos kasiluokkalainen tulee raskaaksi, hän silti yhä lapsi ja häntä pitäisi suojella ja auttaa.
Arvasin ja paikkansa piti. Nyt kolmekymppisenä tyypillä on 8 lasta. Tietysti lestadiolaisuus oli syynä siihen.