Jos musta tulee nyt yh..
Niin mitä mies on velvollinen maksamaan? Meillä kolme yhteistä lasta. Mies töissä, mä olen hoitanut lapsia kotona n.7,5 vuotta. Kaikki mitä kotiin on ostettu (paitsi lasten vaatteet ja lelut joista olen vastannut yksin mä) on ostettu miehen palkasta -annan kyllä joka kk suurimman osan kotihoidontuesta miehellen..i. Jääkö mulle MITÄÄN? Saanko mistään mitään? Siis mieheltä, JOSTAIN, jos olen yhtäkkiä yksin kolmen lapsen kanssa?
Kommentit (19)
Eli puoliksi menee.
Ehdotan, että kun jaatte roinat laskette ne kauppa-arvon perusteella tasan.
koska enimmän osani niistä hän on makasnut. Tietenkin, kun on ollut töissä ja mä kotona. Mutta sanoi jo kerran että jos tulis ero niin mä en saa MITÄÄN, en edes lapsia, koska hänellä on enempi rahaa niin hän voittaa oikeudessa ja saa kaikki vakuutettua siitä etten ole kunnollinen äiti?! Että jos eron haluan niin siitä vaan mutta MITÄÄN en saa enkä lapsia sen jälkeen näe. (Oikeasti mies ei lasten kans ole ollut juuri koskaan..)
Niin että mitä muka voisin tehdä? :(
olen hiukan poissa tolaltani......
Ap
Sille meihesi ei mitään voi.
Lapsista jouduttekin sitten tappelemaan. Äidit usein voittavat huoltajuuskiistat.
En mä täydellinen ole tietenkään mutta kyllä lapset mulle on kaikki kaikessa. Itse en edes halua alkaa lapsille isäänsä mustamaalaamaan tms. Sattuu sattuu sattuu.........................................
Voi näitä sotkuja... siis viittaan aikaisempien vastaajien sotkuihin...
Siis kaikki omaisuus menee puoliksi. Ihan kaikki. Ennen avioliittoa hankittu, sen aikana hankittu sekä kaikki perinnöt.
Miehen tulee maksaa elatusmaksua jokaisesta lapsesta. Lapsen menoista yleensä vähennetään lapsilisä 100 e (ilman yh korotusta) ja loput menot jaetaan vanhempien nettotulojen suhteessa. Esim. 440 euroa - 100 e eli 340 euroa jaetaan teidän nettotulojen suhteessa.
Lisäksi saat noin 36 euroa kunkin lapsen lapsilisään yh-korotusta.
Suosittelen osituksessa ottamaan yhteyttä lakimieheen ja elatusmaksujen määräämisestä lastenvalvojaan ja kelaan yh-korotuksesta. Tietty alku alkaa avioerohakemuksen jättämisestä ja siitä, että on kaksi eri osoitetta.
Upeaa, että löysin kirjoituksesi!
Olen nimittäin täysin samassa tilanteessa kanssasi! Meilläkin kolme yhteistä lasta, ero edessä ja huoli toimeentulosta..
Tosin meillä mies ei onneksi ole yrittänytkään estää minua ottamasta lapsia mukaani, onneksi.
Mihinkään esittämääsi kysymykseen en osaa vastata, pohdin niitä juuri itsekin. Alkuviikosta itse soitan Kelaan ja sosiaalitoimistoon, jotta saan tietoa ja opastusta, mitä tässä nyt kaikkea pitää tehdäkään kun eroaa..
Tähän asti ku lähes kaikki mun rahat on menny suoraan asuntolainaan yms. Saanko mä myös puolet tästä jo mkasetusta (ei paljon kyllä...) asunnosta?
En mä edes tajua että tässä MUN elämästä, MUN avioerosta yms puhun......
Mutta siis..Jos myydään kotimme, maksetaan pois velka, niin siis jäljelle jäänyt raha menee puoliksi? Huolimatta siitä, että mies on lainaa euromääräisesti enempi lyhentänyt? Tietenkin. Hän töissä, mä kotona lasten kanssa.. Oikeasti en tiedä miten asiat OIKEASTI toimii. Mies aina sanonut etten saa MITÄÄN jos lähden, en lapsia edes, enkä tietty yhtään rahaa kun mitään en maksakaan yhtä paljon kuin hän. :`(
Huomaatteko kuinka paljon rakkaaseen mieheeni kykenen luottamaan???
koska asunto on yhteinen. Samoin on muun omaisuuden laita jonka olette avioliiton aikana yhdessä hankkineet.
Toivottavasti saatte asiat lasten vuoksi sujumaan yhteisymmärryksessä.
Aluksi voi tehdä tiukkaa, koska asuntokaan ei välttämättä mene heti kaupaksi jne.
Lapsille isä on aina isä!! Valitettavasti isä on kaikesta ihan eri linjoilla. On aiemmin sanonut mulle että jos erotaan niin tietää kyllä kuinka saa lapset itselleen ja miten mä en saa mitään.. Huolimatta siitä mikä on lasten paras.
Kauheaa puhetta. Silti, edelleen, tekisin mitä vain että saisin perheen -lasten takia- pysymään kasassa........ Epätoivoiselle vain tuntuu.
Olen kyllä ihan varma tuosta mitä kirjoitan. Ihan kaikki menee puoliksi, jos avioehtoa ei ole. Sekä omaisuus että velat. Käytännössä jakoon tulee omaisuus siten, että siitä ensin vähennetään velat.
Otetaan vaikka esimerkki. Teillä vaikka asunto, arvo 100000, velkaa 40000. Netto-omaisuus on 60000. Mies voi jäädä asuntoon ja maksaa sulle 30000, tai päinvastoin. Asunto voidaan myös toki myydä ja molemmille tulee sitten se 30000.
Sillä, että kumpi sen asunnon on alunperin omistanut, ei ole muuta merkitystä, kuin se, että jos asunto on kokonaan miehen nimissä, niin et voi väittää, että hän joutuu lähtemään. Puolet kuitenkin netto-omaisuudesta saat eli miehesi maksaa sitten kuitenkin sen 30000.
Mihinkään uhkailuun ei kannata lähteä mukaan. Eittäin hyvää apua saat varmasti oman kuntasi sosiaalitoimesta lastenvalvojalta. Ota sinne yhteyttä heti lapsen asioissa.
Hah no onneksi se ei ole hänen päätos. Eli saat kaikesta puolet olit sitten maksanut tai et. älä anna periksi ja jos mies alkaa lokaa heittämään niin älä lähde leikkiin mukaan. Kuten me kaikki täällä, tuomaritkin tulevat sinun puolelle koska tunnistamme miehen yrityksen.
Jos mies ajattelee lapsiensa parasta silloin hän tekee kaikkensa että exällä ja lapsilla on kaikki hyvin (taloudellisesti ym) tässä vaikeassa ajassa. Kyllä tuomari tunnistaa kuinka katkera mies käyttäytyy. Ole kuitenkin varovainen väkivallan riski on suuri.
Ota ensimmäisenä yhteyttä tosiaan lastenvalvojaan. Aika harvinaista on, että mies saa lapset ihan kunnolliseltakin äidiltä.
avioliiton aikana hankittu omaisuus on yhteistä, kun ei ole avioehtoa. Teillä on ollut sopimus, mies hoitaa leivän pöytään ja sinä lapset kotona. Ja miten mies yht' äkkiä saa ketään vakuutetuksi siitä että et ole hyvä äiti kun on kerran antanu sun hoitaa kotona lapsia. Ei kai kukaan antais lapsiaan hoitoon sellaiselle ihmiselle kehen ei pystyis luottaan...
Vierailija:
koska enimmän osani niistä hän on makasnut. Tietenkin, kun on ollut töissä ja mä kotona. Mutta sanoi jo kerran että jos tulis ero niin mä en saa MITÄÄN, en edes lapsia, koska hänellä on enempi rahaa niin hän voittaa oikeudessa ja saa kaikki vakuutettua siitä etten ole kunnollinen äiti?! Että jos eron haluan niin siitä vaan mutta MITÄÄN en saa enkä lapsia sen jälkeen näe. (Oikeasti mies ei lasten kans ole ollut juuri koskaan..)Niin että mitä muka voisin tehdä? :(
sen suhteen, että hän saisi lapsia itselleen. Sossut selvittää tilanteen ja kyllä heille valkenee asoiden todellinen tila, jos siis joudutte oikeuteen asti huoltajuuskiistassa. Jos olet hoitanut lapsia 7,5 vuotta, on vaikea kuvitella että sossut näkisivät lasten edun toteutuvan miehen huollossa. Jos siis olet psyykkisesti ok.
Vaikuttaa, että miehesi pystyy vakuuttamaan sut asiasta kuin asiasta. Ihan hyvä että saat asioista oikeaa tietoa - vaikka sitten av-palstalta.
t: entinen sos. työntekijämies, nykyisin paremmissa hommissa
Elatusmaksut mieheltä kolmesta lapsesta. Sinua mies ei ole velvollinen elättämään. Jos kaikki omaisuus on miehen nimissä ja olette avoliitossa omaisuus on mihen. jos olette naimisissa jaatte sitten asunnon.
Lapsista saat yksinhuoltajakorotuksen lapsilisään noin 30 e per lapsi.
Jos kotihoidontuki on pääasiallinen toimeentulosi saat varmaan lisäksi asumistukea ainakin jos muutatte vuokralle.
Toimeentulotukea tuskin saat koska elarit ja lapsilisät ovat kuitenkin sen verran korkeita.