Ateria 4-henkiselle perheelle ALLE EUROLLA? Listataanpa!
Listataanpa tähän ketjuun edullisia ruokia mahdollisimman monta erilaista. Eli neljän hengen perheen pitäisi saada ateria alle eurolla.
- Pirkka-pinaattikeitto (pussi) 0,89 € + 2 dl maitoa + 8 dl vettä
- halpishernekeitot (K-Menu, Euroshopper jne.) 0,70 € - 0,90 €
Kommentit (36)
Kun elämä on köyhää kirjoitti:
Listataanpa tähän ketjuun edullisia ruokia mahdollisimman monta erilaista. Eli neljän hengen perheen pitäisi saada ateria alle eurolla.
- Pirkka-pinaattikeitto (pussi) 0,89 € + 2 dl maitoa + 8 dl vettä
- halpishernekeitot (K-Menu, Euroshopper jne.) 0,70 € - 0,90 €
Sanotko noita aterioiksi?
Makaronipussi tai pari, 0,19€ pussi, ruokaöljyä pullo 1,40€, mausteita 2€. Noista saa jotain pöperöä jolla pysyy hengissä. Eikä maksa paljon.
Kaalilla on Neuvostoliitossa pelastettu miljoonia ihmisiä Stalinin aikana. Katso vaikka Stalin
Vedellä jatkettua eineskeittoa??? Mitä jos ostaisit oikeaa ruokaa? Alle eurolla saa neljälle hengelle vaikka perunoita ja papumuhennosta (kuivatuista pavuista) ja toisin kuin vesikeitto, ne pitäisivät vähän nälkääkin. Toinen vaihtoehto voisi olla kaalimuhennos soijarouheella tai linssikeitto ja itse tehty leipä. Papu- tai linssipussit ym. voivat kertaostoksena maksaa enemmän kuin euron mutta niistä tulee monta ateriaa.
Paistettuja metsäsieniä ja mustikkakiisseliä.
Perunaakin saa yleensä halvalla. Kilolla ruokkii enemmänkin.
Perunaa voi keittää, lohkoa, suikaloida, paistaa pannulla, uunissa, soseuttaa jne.
Tuohon kun saa vielä ongittua vähän kalaa.
Hernekeittokin kannattaa tehdä itse.
Makarooni ja pyhänhengen kastike?
Ehkä just ja just saa porkkanasosekeiton?
Riisipuuro on täyttävää. Kilon pussi puuroriisiä maksaa alle euron ja siitä saa monta annostaan.
Kun elämä on köyhää kirjoitti:
- halpishernekeitot (K-Menu, Euroshopper jne.) 0,70 € - 0,90 €
Kuivatut herneet on alle euron kilo, sipuli 15 senttiä ja possun lapaa loppurahalla. Kilosta herneitä saa varmaan 3-4 päivän sopan kun vertaa noihin ilmoittamiisi määriin, eli liharahaa jäi 2-3 euroa.
Kaurapuuro
Paistettu muna
Riisi- tai makaroonivelli
Mustikkamaito (itse poimituista mustikoista)
Kanttarellikastike (itse poimituista kanttarelleista)
Puolukkapuuro (itse poimituista puolukoista)
Vierailija kirjoitti:
Makaronipussi tai pari, 0,19€ pussi, ruokaöljyä pullo 1,40€, mausteita 2€. Noista saa jotain pöperöä jolla pysyy hengissä. Eikä maksa paljon.
Hui miten kallista makaronia! 400 grammaa makaronia maksaa 0,12€ pussi.
Purkki tonnikalaa ja keitettyä makaronia sotket keskenään. Halpa ja hyvä ruoka.
Vierailija kirjoitti:
Kävellen mummolaan syömään!
Entäs jos ei ole enään mummoja tai pappoja elossa. Saanko tulla teidän mummolaan syömään?
Pippuripihviä ranskalaisilla ja kylmä kokis.
T. Onneks en oo köyhä
Siis eurolla per lätty vai koko perheelle eurolla?
Eurolla saa kattilallisen puuroa... ravintoarvoa sillä ei ole...