Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ateria 4-henkiselle perheelle ALLE EUROLLA? Listataanpa!

Kun elämä on köyhää
15.08.2017 |

Listataanpa tähän ketjuun edullisia ruokia mahdollisimman monta erilaista. Eli neljän hengen perheen pitäisi saada ateria alle eurolla.

- Pirkka-pinaattikeitto (pussi) 0,89 € + 2 dl maitoa + 8 dl vettä
- halpishernekeitot (K-Menu, Euroshopper jne.) 0,70 € - 0,90 €

Kommentit (36)

Vierailija
21/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Kävellen mummolaan syömään!

Entäs jos ei ole enään mummoja tai pappoja elossa. Saanko tulla teidän mummolaan syömään?

Minulla ei ole ollut mummoa elossa sitten vuoden -77, mutta äitini, joka on pienituloinen eläkeläinen ja mummo, tarjoaa aina mielellään ruokaa vierailleen.

Vierailija
22/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Makaronipussi tai pari, 0,19€ pussi, ruokaöljyä pullo 1,40€, mausteita 2€. Noista saa jotain pöperöä jolla pysyy hengissä. Eikä maksa paljon.

Hui miten kallista makaronia! 400 grammaa makaronia maksaa 0,12€ pussi.

Joo mutta pitää olla tummaa makaronia. -ohis

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten voi olla noin vähän rahaa? Ihan tosissani kyselen. Itse en ole ikinä miettiny rahaa kun menen kauppaan, taikka pidän hauskaa.

Vierailija
24/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun elämä on köyhää kirjoitti:

Listataanpa tähän ketjuun edullisia ruokia mahdollisimman monta erilaista. Eli neljän hengen perheen pitäisi saada ateria alle eurolla.

- Pirkka-pinaattikeitto (pussi) 0,89 € + 2 dl maitoa + 8 dl vettä

- halpishernekeitot (K-Menu, Euroshopper jne.) 0,70 € - 0,90 €

Pitäisikö sillä lähteä nälkäkin?

500 g kuivattuja herneitä

200 g jauhelihaa

Hinta on jotain 2 euron luokkaa, mutta siillä satsilla olen ruokkinut 9 hengen perheen, ja laittanut sellaisen kaupan hernekeittopurkillisen vielä pakasteeseenkin.

Kaalilaatikolla (kaalia, riisiä, soija- tai härkäpapurouhetta) olen päässyt lähelle samaa. Ja siitäkin riitti jokaiselle ihan kunnon annos, eikä vain maistiainen.

Vierailija
25/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Riisipuuro on täyttävää. Kilon pussi puuroriisiä maksaa alle euron ja siitä saa monta annostaan.

Siihen tarvii maitoa ja kanelia.

Vierailija
26/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuivatuista herneistä tulee tosi hyvä keitto!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun elämä on köyhää kirjoitti:

Listataanpa tähän ketjuun edullisia ruokia mahdollisimman monta erilaista. Eli neljän hengen perheen pitäisi saada ateria alle eurolla.

- Pirkka-pinaattikeitto (pussi) 0,89 € + 2 dl maitoa + 8 dl vettä

- halpishernekeitot (K-Menu, Euroshopper jne.) 0,70 € - 0,90 €

Ei pahalla, mutta jos ihmiset syövät tuollaista sen sijaan että tekevät itse ns. oikeaa ruokaa niin elämä tulee olemaan einespussista toiseen elämistä, nälkää ja huonoja ravintoarvoja.

Noissa eineksissä kannattaa sitä paitsi katsoa kilohintaa ja muutenkin ateriasuunnittelu, ja silloin peeaukisten "rahapäivänä" varastoon osto, on suositeltavaa. Kannattaa tutustua kitupiikkien keittokirjaan ym. ja muistakaa että lasten kasvuun ja kehitykseen pitää olla kunnon ravinto

Vierailija
28/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kuivatuista herneistä tulee tosi hyvä keitto!

59c pussi, josta tulee 3 litraa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Purkki tonnikalaa ja keitettyä makaronia sotket keskenään. Halpa ja hyvä ruoka.

Katos vähän tonnikalan kilohintaa! Oletko ihan pihalla?

Vierailija
30/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä amerikkalainen perheenemäntä ruokki perheensä kuukausia niin että rahaa oli 40 senttiä per henki per päivä. Tietenkään hinnat ei ole Suomessa täysin samoja joten täytyy itse tehdä laskelmat mitä ja mistä kannattaa ostaa. Mutta idea on se, että kun ei osta mitään valmista tai puolivalmista ja kuivat tuotteet ostaa bulkkina (esim. riisiä etnokaupoista 20 kg säkissä), voi syödä edullisesti ja terveellisesti.

http://theprudenthomemaker.com/cooking/learn/40-cents-a-day

Tämä tietysti edellyttää sitä ettei ole mikään kädestä suuhun -eläjä vaan kykenee rakentamaan itselleen kunnollisen kotivaran.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kouluja käynyt kirjoitti:

Pippuripihviä ranskalaisilla ja kylmä kokis.

T. Onneks en oo köyhä

Ei, ei, ei.

Sen pitää olla lehtipihvi ja Pepsi. Sen Janikin valitsi.

Vierailija
32/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viiden kilon perunasäkistä euron edestä perunaa. Juurekset saa edullisimmin isoissa säkeissä. Jos laittaa 1,49 e lisää, saat 250 gr sika-nautaa ja kunnon aterian perunoiden kanssa. 0,89 e Pirkka makkaralenkki on se halvempi kyytiläis vaihtoehto perunan kanssa.

Makaroni on aina halpaa. Ja hernekeitto kannattaa toki tehdä aina itse. Samoin pakaste pinaatista pinaattikeitto. -30% tuotteet? Halvin salaatti on raastettu kaali. Sitten porkkanaraaste, jota voi höystää vaikka millä! Kurkkuraasteella, kasliraasteella, lanttiraasteella, ananasmurskalla, appelsiininilla, puolukalla..... Vain mielikuvitus on rajana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Purkki tonnikalaa ja keitettyä makaronia sotket keskenään. Halpa ja hyvä ruoka.

Ei kyllä taida ihan eurolla irrota toi satsi.

halvinkin tonnikala taitaa maksaa euron purkki.

+ että purkillisesta tulee neljälle hengelle huimat 37,5 g tonnikalaa per naama. Mutta annoskoostahan tässä ei keskusteltu ja av-mamman perheessä toi on perinteisesti ihan passeli annos.

Vierailija
34/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Makaronia, tonnikalaa ja tomaattimurskaa... voi mennä vähän yli euron.. mausteita myös..

jos makaronia jää yli voit seuraavana päivänä paistaa pekonia suikaloituna ja makaronin jämät sinne sekaan..  Voit myös tehdä suuremman makkarakeiton ja syödä sitä muutaman päivän.. tekee päivää kohden vähän

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nokareet Roquefortia ja sormustimelliset Valpolicellaa. Lisäksi leivänmuruja. Riittää hyvin hiiriperheelle. 

Hyvin riittää myös, jos perheessä on neljä anorektikkoa/vlcd-diettaajaa.

Vierailija
36/36 |
15.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hätävarana Lidlin lihapullat maksaa jonkun 0,70-0,80 senttiä ja kylkeen makaroonipussi. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi yksi