Hyviä uutisia itsepalvelukassojen ystäville!
Itsepalvelukassojen määrä tulee kasvamaan räjähdysmäisesti vuoteen 2020 mennessä - "Vuonna 2030 kassat ovat 90%:sti itsepalvelukassoja. Henkilökunta siirtyy aittamaan esimerkiksi tavaroiden pakkaamisessa ja kantamisessa autoon"
"Lähivuosina kauppoihin leviävät itsepalvelukassat ovat vain alkusoittoa koko kaupan alan digitalisaatiossa. Kurjenojan mukaan kaupan alan tulevaisuus näyttää hyvin mielenkiintoiselta.
- Olemme nähneet digitalisaatiosta vasta todella vähän."
- Vastaanotto riippuu hieman paikasta. Kaupunkien keskustoissa, missä asiakaskunta on nuorempaa, ei ole mitään ongelmia. Ihmiset haluavat kokeilla uutta ja ovat tottuneet näpräämään kännyköitä.
- Joissain paikoissa on ollut ihan selvää muutosvastarintaa ja vihamielisyyttä, Kurjenoja kertoo Iltalehdelle.
Itsepalvelukassoja kohtaan tunnettu vastahakoisuus purkautuu ikävimmillään myyjien niskaan, kun asiakas haluaa purkaa tyytymättömyytensä muutokseen johonkin.
- On ollut ikävää nimittelyä ja muuta, mitä myyjät ovat joutuneet saamaan niskoilleen asiakkaan ollessa oikein huonoimmillaan, Kurjenoja kertoo.
Kaupan liiton selvityksen mukaan itsepalvelukassoja kohtaan koettu inho on yleensä juontanut juurensa asiakkaan epävarmuudesta ja heikosta kassan käyttöön perehdytyksestä.
Pääasiassa muutosta vastustavat ovat olleet vanhempaa väkeä, joille pankkiautomaatinkin käyttö tuottaa ongelmia.
-----
Ihme hulluja hyökkää kassaneitien kimppuun? Onneksi kohta on vain itsepalvelukassoja! Jihuu!
Kommentit (3)
Niin. Valitettavasti tämän päivän eläkeläisellä ei ole sanottavaa 2030 luvun elämään. Itsepalvelukassat ovat tänään syntyville itsestäänselvyys, eivätkä osaa kaivata mitään piippailijoita. Luultavasti 2040 koulukirjoissa naureskellaan mustavalkoisille kuville jossa kassaneiti piippailee ja rahastaa kolikoita
2040 kun käteistä ei enää ole olemassa.
Niin eihän me enään käydä pankissa maksamassa laskujkaan! Hyvä uutinen!