Uskallatko ottaa sairaalassa verensiirron?
Joku kirjoitti jossain, että jollekin oli verensiirron kautta tarttunut hepatiitti (ei kuulemma aina näy testeissä). Verensiirrothan ovat kuitenkin aika yleisiä sairaaloissa. Esim. synnytyksenkin jälkeen saatetaan antaa verta, jos on menettänyt verta. Kai sitä täytyy vaan luottaa, että veri testataan mahdollisimman tarkasti. Alhaiseen hemoglobiiniin jotkut lääkärit määräävät melko helpostikin punasoluja, jos on synnytyksessä menettänyt paljon verta.
Kommentit (12)
en edes ymmärtänyt pelätä ja miettiä että uskallanko, olin niin huonossa kunnossa että hyvä että pysyin tajuissani sängyssä maatessani
Palelin kuin horkassa ja kuume nousi todella korkealle. Hoitajat lopettivat tiputuksen ja työnsivät zyrtecin suuhun. Mutta ei siinä minulle sen kummemmin käynyt. Mahavauvalla oli vähän kurjemmat oltavat ja jouduin kiireelliseen keisarileikkaukseen.
Tämä oli siis minun kokemukseni, muilla voi olla toisenlaisia.
2
Missähän sen saisi poliklinisesti?
Uskallan jos se pelastaa henkeni. Suomessa kuitenkin niin vähän tapahtuu tartuntoja tms että sen takia en elämääni riskeeraisi.
niin tottakai uskaltaisin ottaa! Kyllä näissä Suomen sairaaloissa kuitenkin on hygienia ja turvallisuusasiat kunnossa. Jossain kehitysmaassa vois pelottaa enemmän.
eipä käynyt mielessäkään kieltäytyä verensiirrosta, kun synnytyksen jälkeen meinasin valua kuiviin
Yleensä siinä vaiheessa on itse niin huonossa kunnossa, että ottaa mielellään ihan mitä hyvänsä hoitoa vastaan...
t. ekassa synnytyksessä paljon verta menettänyt
Joskus synnytyksen jälkeen määrätään punasoluja vaikka ei olisikaan ihan pakko verensiirtoa tehdä. Tiedän paljon ihmisiä, joille verensiirto tehty synnytyksen jälkeen, kun verta on menetetty jonkin verran, mutta ei kuitenkaan yli 1,5 litraa. Näin jälkikäteen itsekin olisin kieltäytynyt synnytyksen jälkeisestä verensiirrosta, jos olisin tiennyt riskit. Siinä yhteydessä vain ei oikein saanut suutaan auki, ettei verta halua jos ei ihan pakko ole. Tuntemani sairaanhoitajakin kieltäytyi punasolujen laitosta vaikka menetti melko paljon verta vauvansa synnyttämisen yhteydessä. Sairaanhoitajat taitavat tuntea kaikki riskit.
Ap
Olin lapsen kanssa vastasyntyneitten teholla ja siellä hoitaja alkoi laittaa yhdelle toiselle vauvalle veritiputusta. Siinä tämä hoitaja sitten hanskoja käsiinsä vetäessään tokaisi, että kun ei näistä verivalmisteista koskaan tiedä. Tuli mulle vähän outo olo. Hoitaja ei muistanut, että meidän lapsi oli juuri parina edellisenä päivänä saanut monta pussia verta. Mutta en usko, että omaa lastani olisi mikään muu pelastanut kuin luovutettu veri.
Itse ajattelisin, että sairaanhoitajat pitävät verensiirtoa jonkinlaisena riskinä, mutta ääneen sanovat kuitenkin että Suomessa verituotteet ovat turvallisia, siis että verensiirrot ovat turvallisia Suomessa tehtynä. Mutta en tiedä kuinka hyvin nuo veret testataan. Ja kaikki sairaudet ei tosiaan näy verikokeissa ja eihän luovutetusta verestä edes kaikkia sairauksia testata. On joskus jopa epäilty, että verensiirrosta voi saada syövän alun, jos luovuttajalla ollut jo syöpäsoluja veressään. Mutta ilmeisesti se ei kuitenkaan pidä paikkaansa. En sitten tiedä mistä kyseinen luulo on saanut alkunsa.
En kyllä mielelläni ottaisi, koska edellisellä kerralla veressä oli jotain vialla (ei selvinnyt mitä) ja sain verensiirtoreaktion.