Sinä lomilta töihin palannut, jolla 11kk seuraavaan kesälomaan: ahdistaako?
Kommentit (9)
Ei, minulla on lomaa ja ylitöitä vielä pitämättä 28 päivää. Alkuvuodesta kertyy lisää ylitöityövapaata n. viikko. Ehtisi vain kaikki pitämään. Pidin lomaa vain 4 viikkoa heinäkuussa, olin sairauslomalla koko koko kesäkuun. Sairauslomalle en olisi tahtonut jäädä, mutta lääkäri ei luvannut mennä töihin.
Toivottavasti ahdistaa, jos tuollaiseen suorittamiseen ainoan elämänsä tuhlaa!
Olen yrittaja. Lomaa ollut 4 vuotta sitten
Ahdisti silloin, kun vaihtoin työpaikkaa, eikä ollut talvilomaa. Nyt on talvilomaa, voi pitää etäpäiviä ja jos tekee työnsä tarpeeksi nopeasti, niin ylimääräisiä vapaapäiviäkin.
Seuraavaan kesälomaan on tosiaan se 11 kuukautta, mutta onneksi on muitakin lomia vielä sitä ennen, joten ei ihan niin kamalasti ahdista. Ainahan loman loppuminen on ahdistuksen paikka kuitenkin. Teen pitkää päivää, niin tulee ylityövapaita. Olen aina pystynyt pitämään syysloman, joululoman ja hiihtoloman.
Vierailija kirjoitti:
Olen yrittaja. Lomaa ollut 4 vuotta sitten
Itse olen elämäntapatyötön ja ollut viimeksi töissä 8 vuotta sitten.
Ei, olen työkyvytön ja kohta pääsen sairaseläkkeelle.
Tilipäivän lähestyminen helpottaa kummasti ahdistusta.