Tutkintoon tähtäävässä työvoimakoulutuksessa olleet!
Help!
Ajattelin hakea TE-toimiston kautta tutkintoon tähtäävään työvoimakoulutukseen. Sivulla lukee tiedoissa vain muutaman päivän alkujakson ajankohdat, näiltä siis ainakin käsittääkseni saa työttömyyskorvausta.
Mutta koska koulutus on tutkintoon tähtäävä, pelkään että työttömyyskorvauksen sijaan itse koulutuksen alkaessa tipahdan opiskeliijan tuille, eli opintotuen ja asumislisän varaan. Lisää opintolainaa en millään haluaisi ottaa koulutusta varten.
Eli siis: osaako joku kertoa, saako tutkinnon suorittamiseen edetessä työttömän tukia vai opiskelijan tukia?
Tiedän että tämä on hassu paikka kysyä, mutta viimeksi kun otin työkkäriin päin yhteyttä, vastauksessa kesti tuhottoman kauan ja tässä on vähän aika kortilla. Jos joku vain osaisi auttaa, vaikka omasta kokemuksestaan niin olisin kiitollinen! :)
Kommentit (2)
Jos koulutus järjestetään yhdessä TE-toimiston kanssa saat työttömän tuet + 9€ kulukorvausta opiskelupäiviltä
Mahdollisesti voi opiskella työttömyyskorvauksella jos työkkäri niin päättää. Kela taas ei myönnä kuin tietynlaiseen opiskeluun opintotukia ja nuo viritelmäopiskelut ei välttämättä siihen muottiin sovi.