Tsempatkaa miten jaksaa vielä pari vuotta p.skassa työpaikassa
Kaksi vuotta ja sen jälkeen vapaa, mutta miten jaksaa? Mikä on auttanut sinua vastaavassa tilanteessa?
Kommentit (4)
Ajattele rahaa ja mitä sillä saat. Panosta vapaa-aikaan. Odota parin vuoden päästä koittavaa täydellistä vapautta, kuinka se on jokainen päivä askeleen lähempänä. Jos työssäolo muuttuu ihan sietämättömäksi, pyydä viikko tai pari palkatonta. Anna itsellesi esim. puolen vuoden harkinta-aika, jolloin katsot jaksatko työssäsi vai et. Kokeile elää muutama kuukausi budjetilla, joka olisi käytössäsi ilman työtä. Palkan takiahan hirveässäkin työssä käydään, joten jos se ei tuo mitään merkittävää lisäarvoa elämään niin mitäpä sitä itseään turhan takia kiusaamaan?
Vierailija kirjoitti:
Kaksi vuotta ja sen jälkeen vapaa, mutta miten jaksaa? Mikä on auttanut sinua vastaavassa tilanteessa?
Otan osaa. Minulla jäljellä 2kk, josta yksi viikon pätkä lomaa..eli 3+4 viikkoa vielä pitäisi taistella järjen menetystä vastaan.
En pystyisi samaan kuin sinä. En ikinä, huh..
Tsemppiä! Ja todellakin kaikki mahdolliset symppaukset!
Ota loparit. Ei maailma siihen kaadu.
Otin itse loparit vakiduunista pari vuotta sitten, kun oli vaan niin perseestä. Paras päätös. Mikä fiilis kun olet marssinut pomon luo ja näet sen ilmeen eroilmoituksen jälkeen. :D
Riippuu miten paljon ketuttaa, itse otin loparit koska terveys olisi mennyt vaikka kauan sinnittelin - elämäni paras päätös sillä sain suoraan uuden työn jossa olen viihtynyt erinomaisesti.