Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuvakollaasi satavuotiaasta Suomesta, hävettää!

Vierailija
25.07.2017 |

http://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005302944.html

Tätäkö on 100 vuotta täyttävä Suomi? Maa jossa vanhukset, sairaat ja heikompiosaiset saa odottaa kilometrien mittaisissa leipäjonoissa tunteja ruoka-apua. Jonot on pidentyneet leikkausten myötä ennen näkemättömiin mittoihin, kun vanhukset ja lapsiperheet saa kamppailla selviämisestään samalla, kun rikkaat siirtää varojaan pois maasta.

Leipäjonot on vain jäävuoren huippu, johon menet eivät edes kykene, kehtaa tai selviä. Helsingissä näkyy nyt enemmän köyhyyttä kun koskaan, varmaan jokainen on nähnyt tölkkejä kerääviä opiskelijoita ja roskiksia tonkivia kadunmiehiä, ihmisiä jotka on täysin unohdettuja.

Satavuotiaassa Suomessa ei ole paljonkaan juhlimista, päättäjät on kilvan ajamassa hyvinvointivaltion rippeet alas. Juhlavuosi voidaan tulevaisuudessa muistaa Suomen tuhona, kun eriarvoistuminen on räjähtämässä käsiin ja kansa jaettu kahtia. Ennen niin vauras ja menestyvä maa kahlaa kohta Baltian maiden alapuolella ja tästä voidaan syyttää vain päättäjiä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
25.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, suomi on elänyt yli varojensa, kun etuihin syydetään miljardeja, Vasemmiston taikaseinä ei ole totta, se raha pitää ensin ansaita. Ei voi kuluttaa enempää, kuin on varaa.

Vierailija
2/3 |
25.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tämä ole enää se Suomi minkä puolesta ukki taisteli ja jonne minä synnyin vuonna 1977. Nykyisin vallassa on joku oligarkkien salaseura jonka agendasta ei taida kukaan tietää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
25.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosiaan, paremminkin voisivat asiat täällä olla.

Olisikohan syytä aloittaa vähän puolustusbudjetin karsimisella. Varallisuutta pitäisi jostain sinne sosiaalisektorin puolelle saada ja silloinhan olisi vähän tutkailtava niitä mahdollisia turhia menoeriä valtionbudjetissa ja alettava karsimaan niitä  sieltä turhimmasta,ylimitoitusta  päästä.

Harva itseasiassa on edes miettinytkään miten suuri menoerä meille on esim. tuo nykyisellä kapasiteetilla toimivat puolustusvoimat hankintoineen .