Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi aina puhutaan että halutaan vauva? Ei lasta vaan nimenomaaan vauva.

Vierailija
19.07.2017 |

Aina välillä mietin tätä, on vauvakuume, vauva2017, vauva2018, toive vauvasta. Vauva sitä, vauva tätä.
Sitten kun vauva kupla puhkeaa koittaa se yllättävä ja raskas lapsiperhe arki?
Eikä ole provo vaan ihan pohdin. Sama kun seuraa vaikka bloggareiden instaa niin kyllä esikoista vauva aikana hehkutetaan ja kuvataan sit kun se on 3v uhmassa niin tehdään se toinen vauva ja sit ei näykään kuvissa kun taas tätä toista vauvaa. Why :D onhan ne vauvat toki söpömpiä mut kumminkin valitettavasti ne kasvaa.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
19.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai jaa, kyllä mä luulen että moni ottaisi suoraan 3-vuotiaan, jos se olisi jotenkin mahdollista. 

Vierailija
2/8 |
19.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan vauvaryhmät vauva nimellä, koska lapsi on ensin vauva ja varsinkin esikoisen kohdalla eniten tukea ja tietoa tarvitaan siihen vauva-aikaan.

Vauvaa kuvataan ja julkaistaan paljon, koska se on ihan uusi ja elämää mullistava juttu. Sama homma pienemmässä mittakaavassa on uudet vaatteet, uusi lemmikki, uusi koti.

Ei tarkoita silti, että myöhemmin yhtään vähemmän tärkeä ja arvokas olisi, vaikka vähemmällä hehkutuksella.

Ja ihan varmasti suurin osa haaveilee perheestä ihan koko pakettina, ei vaan vauvasta vauvana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
19.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska moni haluaa nimenomaan sen vauvan. Sitten kun lapsi on isompi ja sillä on oma tahto niin valitetaan palstalla kuinka vaikeaa on kun pentu vaatii äitiyttä.

Vierailija
4/8 |
19.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun yleensä ne lapset syntyvät vauvoina. Jos haluaa lapsen, joutuu adoptoimaan.

Vierailija
5/8 |
19.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä jopa lemmikin ottajat ottavat sen pennun, ja lapset saa kätevämmin vauvana.

Vierailija
6/8 |
19.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jostain syystä tääkin palsta on vauva.fi eikä esim. pienikokoisenasyntyvämutta13vuodenkuluttuateini.fi. Sattumaako???++

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
19.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauva sieltä tietääkseni tulee eikä taapero :D ja vauvaa on helpompi kuvata kuin 3v uhmista.. Ainakin meillä näin on :D

Vierailija
8/8 |
19.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä ainakin ottaisin mieluummin suoraan taaperon mutta koska se ei ole mahdollista (puhuttaessa biologisesta lapsesta) niin on jotenkin selkeämpää puhua vauvakuumeesta.. Lisäksi onhan ne vauvat vaan suloisia ja tosiaan helppoja kuvattavia verrattuna isompiin lapsiin. Ja vauva on uusi ja jännittäväkin asia verrattuna siihen isompaan jonka on jo oppinut tuntemaan ja josta löytyy jo muutama muistikortillinen kuvia eri tilanteissa :D varsinkin esikoisvauvan äiti elää ihan omassa vauvakuplassaan kiinni vauvassa, onhan se todella poikkeuksellista aikaa elämässä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän kolme