Jos saa sossusta maksusitoumuksen apteekkiin niin pitääkö 50e oma vastuu silti maksaa itse?
En kaipaa kommentteja "mene töihin pummi". Olen jo töissä ja rahat ei silti riitä. Nyt sain tuon maksusitoumuksen, mutta eipä siitä mitään hyötyä ole jos pitää se 50e maksaa kuitenkin itse :(
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Mitä? Mikä 50€?
Siis se kelan omavastuu ennen kuin saa korvauksia joutuu maksamaan lääkkeet ilman kelakorvauksia 50e asti. Ap
En vieläkään ymmärrä miten se tähän liittyy. Jos se maksusitoumus on pienempi kuin mitä se lääke maksaa niin joudut maksaman osan itse.
Maksusitoomus koskee vain kelakorvattavia tuotteita.
Ei tarvii maksaa, mullakin on maksusitoumus.
Ei vaan se maksusitoumus on tarkoitettu nimenomaan siihen osaan, jonka joutuu maksamaan itse.
Niin siis maksusitoumus tarkoittaa sitä, että me veronmaksajat maksetaan ne sun lääkkeet sun puolesta. Eli et tarvii apteekkiin mukaan muuta kun henkilötodistuksen ja hyvän mielen.
No jos se omavastuuosuus pitäisi maksaa itse, niin mitä oikein tekisit sillä maksusitoumuksella?
Jos sinulle on määrätty reseptilääkkeitä ja haet esim. antibiootteja, jotka maksavat 15e eli täyden hinnan, koska eivät ylitä 50e omavastuurajaa, niin sossu maksaa sen 15e. Ei siinä sen kummempaa ole. Tuosta omavastuuosuudesta kärsii ne, jotka ei saa toimeentulotukea, itse pitää maksaa lääkkeet täysimääräisenä 50e asti. Meilläkin kun on iso perhe, tuo omavastuuosuus koskee tietysti kaikkia.
Jos perheessä on vaikka allergikkoja, jotka käyttävät samoja lääkkeitä, kannattaa reseptit pyytää yhdelle ja samalle. Toki jos käyttöä on paljon, ei lääkkeet sitten välttämättä riitä eikä yhden ihmisen nimissä voi isoja määriä lääkkeitä saada.
Mitä? Mikä 50€?