Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

te joiden lapsella adhd, onko lapsi tavallisessa luokassa

Vierailija
15.09.2007 |

vai siirtynyt jossain vaiheessa erityisluokalle? Kuinka eskari sujui?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eskari on alkanut avustajan ja lääkityksen avulla hyvin, meno rauhoittunut viimevuodesta aika paljon. Erittäin suurella todennäköisyydellä poika menee lähikouluunsa pienluokalle, niin on ainakin puhuttu.

Vierailija
2/6 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ykkösellä myös jo lukeva, omia hommiaan tekevä oppilas.

Hirveä sillisalaatti koko luokka ja olemme siinä kahdestaan, ope ja minä koulunkäyntiavustajana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voitte kuvitella, että on melkoista hulinaa ja voin kyllä suositella erittäin paljon erityisluokkaa, jos lapsella yhtään vaikeuksia tavallisessa luokassa.

Ei tietysti kaikilla ole tällaista, melko kärjistetty tapaus tämä meidän...

Vierailija
4/6 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitään mahdollisuuksia siihen, että he saisivat kykyjensä mukaista opetusta.

Vierailija
5/6 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos luokassa on diagnosoitu adhd, joka terrorisoi koko luokkaa, kaikki kärsivät siitä. Adhd saa paremman rauhan pienemmässä ryhmässä, kun ylimääräisiä ääniärsykkeitä ei ole. Eli kannattaa ajatella lapsen parasta.

Vierailija
6/6 |
15.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päädyimme koulukypsyystestien jälkeen tuplaamaan eskarin, ihan vaan ylivilkkaus ja tarkkaavaisuusongelmien takia. Toinen eskarivuosi meni myös avustajan kanssa. Palautetta tuli paremmasta keskittymisestä, kiinnostuksesta tehtäviin ja sosiaalisista taidoista. Meillä tuo tuplaus tuossa kohtaa oli siis hyvä juttu, ei sovi välttämättä kaikille.



Nyt ekaluokalla ei (ainakaan vielä) sosiaalisia ongelmia. Tarkkaavaisuus ja keskittyminen tuottavat hankaluuksia edelleen, mutta mihinkäs nuo ongelmat katoaisivatkaan... :) Kuitenkin ikä on tuonut malttia ja omaa ajattelua toimintaan. Tyytyväisiä ollaan, ainakin vielä. Käytössä on luokkakohtainen avustaja, ei kuitenkaan joka tunti. Samassa koulussa myös isoveli, joka antaa palautetta välituntien yms sujumisesta. Ei mitään ihmeellistä kuulemma ole näkynyt :)



Muutenkin viime kesä oli nyt 8-vuotiaalle pojalle kasvun aikaa. Kavereita löytyy ja porukalla leikitään ulkona tuntikausia. Hyvin näyttää sujuvan. Välillä vauhtia on liikaa, mutta enää ei vedetä niin överiksi kuin ennen. Kotona vanhemmille sitten näytetään kaikki puolet. Tuntuu hienolta että vihdoin elämä alkaa hymyillä ja lapsi touhuaa muiden mukana, eikä joudu olemaan yksin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan kuusi