Mitä tehdä kun tutit häviää aina?
Ratkaisuksi ei käy että älä anna enää tuttia.
Ostan aina uusia (vauvalle kelpaa vain yksi kallis merkki) mutta silti löysin tänäänkin illalla vain yhden!
En käsitä. Minne ne joutuu? Mistä etsiä?
Kommentit (7)
Sohvan alta, pinnasängyn alta/patjan välistä. Kannattaa hankkia sängyn laitaan pieni pussukka kiinni jossa tutteja voi säilyttää.
Niitä nyt löytyy milloin mistäkin. Vauva pystyy viskomaan niitä yllättävänkin kauas. Meillä ottaa tutin suusta, heiluttaa sitä kädessä (leikkii) ja sitten se lentää siitä johonkin. Tuttipidikenauha ei auta kun repii sen irti.
Meillä oli neljä tuttia kerrallaan käytössä, niitä jotka myydään desinfiointilaatikossaan. Sellainen laatikko oli mukana reissuilla ja tutit siinä silloin kun niitä ei tarvittu (eli käytännössä muutoin kuin päiväuniaikana). Sängyssä käytettävä tutti löytyi yleensä pienen etsimisen jälkeen lattialta ja rattaissa käytettiin tuttiketjua.
Keskity lapseen ja lopeta puhelimen räpläys.
Vierailija kirjoitti:
Keskity lapseen ja lopeta puhelimen räpläys.
Lapsi nukkuu kun kirjoitin tuon viestin. Katsopas kellonaikaa.
Nytkin nukkuu päiväunia ja siksi tulin katsomaan onko joku neuvonut.
Kiitos muille asiallisista neuvoista! :)
Kannattaa yrittää lopettaa tuttien käyttö ajoissa, mutta jos vielä niitä on pakko käyttää, niin käytä sitten sellaista tutin pidikettä eli sellaista joka sidotaan kiinni esim. lapsen vaatteeseen. Omalla vauvalla käytin tuttia hyvin vähän ja vain yksi tutti riitti koko vauva ajaksi. Mulla oli sellainen klipsi, jossa nauha, jotta tutti ei huku.