Taiteen edistämiskeskus (Taike) ja taiteen moninaisuuden ja liikkuvuuden toimikunta ovat jakaneet apurahoja ja avustuksia monikulttuurisuuuden tukemiseen ja rasismin vastaiseen toimintaan kaikkiaan 765 000 euroa.
Aika erikoista "taiteen" tukemista.
Näitä tällaisia "lahjoituksia" ei muuten lasketa maahanmuuton kustannuksiin, vaikka ne sitä ovat.
Ja näitä tukiaisia ja lahjoituksia näille riittää.
Kommentit (6)
Noissa kasvatetaan kantasuomalaisia. PS voisi hakea.
Tuollainen paska uppoaa ainoastaan nuoriin. He kun kasvavat aikuisiksi alkavat ajatella ihan uudestaan asioista.
Kunpa pahoja tekoja suunnittelevat pojat ymmärtäisivät, että heillä on tasavertaiset mahdollisuudet pysyä kaidalla tiellä.
Olisi niistä rahoista saattanut oikeat taiteilijatkin ilahtua. Luulisi lähes miljoonalla tehdyn työn jo jossain tulleen esille. Onkohan niillä joku tulosvelvoitekin. Aina vähän epäilyttää nämä yhteiset rahat projekteihin, joista ei mitään näyttöä ole saatavana. Ilmeisesti sopivia puolueita avustetaan.
No eivätköhän he jaa apurahoja sääntöjensä puitteissa juuri siihen mihin haluavat.