Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paljonko voin " nyhtää" elatusmaksuja kahdesta lapsesta?

Vierailija
05.08.2007 |

Ero väistämätön ja lapset (kaksi alle kouluikäistä) jäävät minun luokseni asumaan. Koska mies aiheutti sivusuhteellaan eromme, on hän nyt katumuksen puuskassaan luvannut maksaa kunnon elatusmaksut. Mies tienaa vaihtelevasti 5000-8000 euroa kuukaudessa riippuen myyntituloksesta. Eli keskiarvoksi tulee noin 6500 e/kk.



Paljonko voisin vaatia elatusmaksuja? Omat tuloni ovat alle puolet tuosta summasta, joten sillä ei aivan täällä pk-seudulla elä. Olen kuitenkin sen verran " hyvätuloinen" , etten saa mitään tukia.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
05.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos menette sosiaalivirastoon sopimaan sitä elaria niin



tehdään laskelma vanhempien elatuskyvystä ja lasketaan kustannukset elatuksesta ja tuo kustannus puolitetaan vanhempien kesken.



Veikkaan että saat suuremman jos neuvottelet miehesi kanssa keskenään ilman viranomaisia.



Merkittävää on miehesi nettotulot verojen jälkeen ja siitä sitä maksukykyä lasketaan.



Tiedät kait minkä verran on tähän asti kuluttaneet ts. teidän kulutustottumukset joka sisältää harrastukset ja lääkärikulut yms. tietty asuminen ja ruoka sekä vaatteet. Laske summa ja jaatte sen kahdella niin tulee yhden elatusmaksun suuruus ja sen kerrotte lapsimäärällä.

Vierailija
2/10 |
05.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

300 euroa per pää

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
05.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyhtää, jos äijä on kerran käyny vieraissa!! Katukoon kunnolla.

Vierailija
4/10 |
05.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei miehen velvollisuus ole yksin lapsia elättää vaikka sinua paremmin tienaakin...

Vierailija
5/10 |
05.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet ihan oikeassa. Miehen velvollisuus ei ole yksin elättää lapsia, mutta hyvä apu hän on. Olen aina ostanut lapsilleni omasta tilistäni vaatteet, ruuan, ym. kulutustavarat. Eli suunnilleen tiedän, miten paljon ja mihin sitä rahaa kuluu. Toisaalta nyt joudun ottamaan oman asuntolainan ja maksamaan sitä yksin, joten juhlimaan tässä ei ole varaa alkaa.



Ap.



Vierailija
6/10 |
05.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toi 300e per lapsi on kyl aika huima summa... sanoisin 170e per lapsi. jos sie osallistut kanssa 170e kk ja viel lapsilisa siihen niin varmaan tulee lapsen kuukauden kulutus katettua tolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
05.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuullostaa tosi pieneltä. Tutuilla vajaan 3000 tuloilla maksettavaa olisi tullut 330e. Eli mä pyytäisin reilusti, ainakin sen 400e per lapsi ja sitten voidaan neuvotella.



Petturi mikä petturi

Vierailija
8/10 |
05.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sanoisin 170e per lapsi. jos sie osallistut kanssa 170e kk ja viel lapsilisa siihen niin varmaan tulee lapsen kuukauden kulutus katettua tolla.

[/quote]




Ei olla eroamassa, mutta laskisin näin nopeasti että ainakin omien lasteni kulut olisivat kuussa hoitomaksu 200e + ruuat 150e + vaatteet 150e + osuus asumisesta 300e + vielä harrastukset, matkustaminen ja muut päälle. Edelleen, lapselle on tarjottava oma huone (suurempi vuokra / lainan lyhennys siksi) ja suunnilleen totuttu elintaso eron jälkeenkin. Ei voi alkaa ostaa tarjoustalon farkkuja jos on tottunut Seveniin.



Älä pihtaile, pyydä reilusti vaan!



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
05.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


joutuvat myös lapset yleensä muuttamaan elintapojaan. Kaikkien elämä siinä muuttuu, eikä hyvää vanhempi-lapsi-suhdetta lasketa rahassa.

Vierailija
10/10 |
05.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ei hullu ole se joka pyytää vaan se joka maksaa.

Hyvätuloiselle tuo ehdottamani 300 euroa lapsesta ei ole paljon.



Tuo 170 euroa lapsesta on liian vähän saan sen verran x 2 (kaksi lasta) vaikka ex-miehen tulot on paljon pienemmät kuin ap:n miehen.





Toki voit pyytää vähemmänkin ja sopia että ostaa vaikka polkupyörät kun tarvitsee sekä urheiluvälineet sukset ja luistimet yms. jatkossa elareitten lisäksi.



Kannattaa tehdä sopimus kirjallisena lastenvalvojan luona niin on pätevä paperi.



Ota huomioon että miehelle tulee kenties uusi kumppani joka voi pyrkiä muuttamaan sopimustanne varsinkin jos se on suullinen.



Ilmeisesti olette tottuneet korkeaan elintasoon ja on hyvä ettei se romahda eron myötä joten maksakoon äijä kunnon maksut.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi kahdeksan