Tarjoilija! Miksi keskeytät mukavan ruokailuhetken kysymällä "Miten on ruoka maistunut?" tai vastaavaa?
Itseä joskus ärsyttää varsinkin jos ystäväporukalla ollaan liikenteessä ja kesken kaiken tullaan kyselemään ja keskeyttämään mukavan tunnelman. Lisätilauksia osaamme kyllä tehdä itsekin.
Kommentit (57)
En tee enää tarjoiluhommia, mutta silloin kun tein niin kyllä siinä asiakkaan ruokailun aikana on ihan hyvä käydä piipahtamassa tyrkyllä ja tarjota matala kynnys esimerkiksi lisäjuoman tilaamiseen tai jos ruoassa on oikeasti jotain vialla niin siinä vaiheessa asiakas voi luontevasti mainita asiasta ja päästään heti ratkaisemaan homma. Ne ovat aika viheliäisiä tapauksia, joissa ruokailun päätteeksi keräät puhtaaksinuollun lautasen ja asiakas sitten alkaa avautumaan että pihvi oli medium vaikka piti olla kypsä ja alkaa esittämään älyttömiä hyvitysvaatimuksia.
Pelisilmäähän se vaatii, ei saa koskaan puhua asiakkaan päälle jos pöydässä on selkeästi juttu kesken. Mutta piipahdus pöydässä on parin sekunnin juttu, ei pitäisi hirveästi häiritä että kysäisee "kaikki hyvin täällä?" ja asiakkaat nyökkäävät jolloin tarjoilija jatkaa matkaa hoitamaan muita pöytiä.
Siks koska liian usein aasiakkaat katsoo asiakseen ja oikeudekseen valittaa annoksestaan vasta kun on sen syönyt kokonaan ja vaatii uutta.
Koska heitä on ohjeistettu tekemään niin. Ja tuleehan siinä sitten tilaisuus sanoa ettei ole tyytyväinen johonkin asiaan ruuassa tai jos tarvitaan lisää juomia tms.
Itse pidän sitä hyvänä palveluna, ei tarvitse itse luukuilla ja yrittää saada tarjoilijaan katsekontaktia, jos on jotain asiaa.
Koska suomalaiset yleensä ei viitsi huikata tarjoilijaa paikalle ja kertoa jos joku on vialla. Pienentää kynnystä sanoa jos tarjoilija itse tulee kysymään.
Työnantajan sääntö, luonnollisesti siksi. En menisi, jos saisin itse päättää.
Se kuuluu sivistysmaissa tarjoilijan tehtäviin. Kysyä, että kaikki kunnossa eikä niin että asiakkaan tarvitsee lähteä etsimään tarjoilijaa, jos ruoassa jotain vikaa. Ai niin, tämä on Suomi, kaukana sivistysmaasta vielä.
Koska pomo pakottaa. Ihan aidosti itseäkin vituttaa mennä siihen utelemaan"Maistuuko teille?", ihan kuin aikuiset ihmiset eivät itse osaisi ilmottaa jos joku on pielessä.
Mutta minkäs teet kun omistaja kyttää, että varmasti käyn kysymässä :(
Jessus! Syökää kotona ystäväporukkanne kanssa jos palvelu häiritsee!
Ymmärrän miksi näin tekevät, mutta itsekin pidän enemmän siitä että saan istua rauhassa ruokailun loppuun asti.
Vierailija kirjoitti:
Itseä joskus ärsyttää varsinkin jos ystäväporukalla ollaan liikenteessä ja kesken kaiken tullaan kyselemään ja keskeyttämään mukavan tunnelman. Lisätilauksia osaamme kyllä tehdä itsekin.
Tämä! Jos lautanen on tyhjä ei tarvitse kysellä. Jos taas ei, niin voi kysyä aterian lopuksi, että oliko kaikki ok.
Sinkkumies
Kohtelias tapa toimia. Harmi, ettei ap ymmärrä asiaa.
Minua ei häiritse vaikka tuleekin.
Kerran tarjoilija tuli kesken kysymään "ja mitens täällä sujuu?" johon yksi meidän pöytäläisistä sanoi "hyvin ennen kuin sä tulit paikalle". Hävetti!
Se on tehokas, mutta huomaamaton keino rajoittaa liian äänekkään pöytäseurueen mekastusta..
T. Tarjoilijatar
Kuuluu työnkuvaan, lisäksi se kolmatta tuntia jatkunut juoruamisenne kahvikupin ja keksin tai pienen salaatin kanssa alkaa jo pikkuhiljaa tympimään meitä työntekijöitä. Lisäksi viette työnantajani asiakaspaikat istumisellanne ja juoruilullani, ja minäkin haluaisin jo teistä eroon, kalkatuksenne on järkyttävän kuuloista.
Lisäksi se hiljaisin Marja-Liisa saa ehkä tilattuakin lisää esimerkiksi vettä taukoamattoman molotuksenne keskellä.
Kannattaa rouvien ensi kerralla kokoontua toistenne kodeissa, jos tarjoilijat ja heidän työskentelynsä noin kovasti ahdistavat.
Vierailija kirjoitti:
Koska heitä on ohjeistettu tekemään niin. Ja tuleehan siinä sitten tilaisuus sanoa ettei ole tyytyväinen johonkin asiaan ruuassa tai jos tarvitaan lisää juomia tms.
Itse pidän sitä hyvänä palveluna, ei tarvitse itse luukuilla ja yrittää saada tarjoilijaan katsekontaktia, jos on jotain asiaa.
On siihen toinenkin tapa: Neiti! Neiti!
Sinkkumies
Ihan hyvä se on tapana, mutta vaatii taitoa ja pelisilmää. :) Eikä aina voi onnistua millään. Tarkoitan siis, että kysely pitää osata ajoittaa sellaiseen väliin ettei asiakkaat keskustele jostain tosi tärkeästä tai intensiivisesti. Ei ole kiva jos joku keskeyttää kun kertoo läheisen kuolemasta, mutta tuskin haittaa samoin jos keskeytyy kertomus eilisen salkkareiden juonenkäänteestä.
En aio enää ikinä käydä ulkona syömässä. Korkeintaan mäkkärissä ehkä joskus.
Kävin mieheni kanssa ravintolassa kun viimeksi olimme matkalla. sinne sai pukeutua normaalisti, mutta tarjoilija kysyi tilaukset pöydissä. Noh paikan tarjonta oli erittäin huono. Minulle tilattiin annos, josta pyysimme poistamaan yhden ainesosan. Tarjoilija ihan kuin kiusallaan sanoi "Eihän siihen sitten jää mitään". Oikeasti jäi paljonkin, mieheni korjasi häntä. Aika pian kun ateriat olivat tulleet pöytään, tarjoilija tuli kysymään "Maistuuko?" Olisi tehnyt mieli sanoa että edes se yksi mauton ainesosa ei olisi voinut ruoan makua parantaa.
Paljon kivempi syödä kotona turvassa. Ihmiset eivät aiheuta minulle silloin sosiaalista ahdistusta, ja seurana on tuttu ruoka jonka mausta voi olla varma.
Siksi, että työnantaja niin määrää tekemään. Sekä siksi, että toiset valittaa siitä, jos tarjoilija ei käy pöydässä. On kuulemma sivistyneempää odottaa tarjoilijan tuloa, kun alkaa itse huitomaan. Eräs tarjoilija kertoi, että heillä jos asiakas ei osaa odottaa tarjoilijaa, vaan yrittää sille vinkata, että ois asiaa, niin tällaiset kärsimättömat asiakkaat saavat palvelua viimeisenä, jos ollenkaan. Itse ravintolassa työskennelleenä tuo kuulostaa tosi oudolta, enkä ole kullut kun tämän yhden kertomana. Mun tietääkseni asiakkaan ajatuksia ei tarvitse osata lukea.
Enkä tarkoita tuolla huitomisella mitään hurjaa käden viuhtomista, vaan ihan nyökkäystä tai muuta vähäeleistä...
Totta