Pahin painajainen kävi toteen
Olen kärsinyt 3kk kk todella pahoista ahdistusoireista ja masennuksesta, viikonloppuisin tullut ryypättyä välillä kohtalaisen paljonkin. Kaikki alkoi kummallisista oireista ja kivuista, muuttuen pahaksi paniikiksi ja ahdistukseksi ja masennukseksi, lääkkeiksi sain xanoria (rauhoittava) melko isolla annostuksella ja annostus on jouduttu tuplaamaan. fyysiset oireet olivat myös pahat, kovaa väsymystä ja fyysistä pahoinvointia, heikotusta ym. Lopulta otettiin sitten verikokeet ja niistä selvisi että olenkin raskaana!!! Kaikki romahti. Meillä on 1 ja 2-vuotiaat lapset ja minulla siis ei pää tosiaan kunnossa ollenkaan ja näiden lääkkeiden ja alkoholin takia sikiö ei todellakaan voi olla kunnossa! Enkä edes toivonut että olisi kunnossa, viime to ultrattiin ja rukoilin hartaasti että se olisi kuollut tai muuten niin sairas että voisi keskeyttää. Mutta ei, viikkoja ultran mukaan reilu 13, ei niskaturvotusta joten ei aihetta saada aborttia tai tutkimuksia. maanantaiksi aika lääkärille jolloin keskustelen tästä kaikesta, lääkkeitä en voi lopettaa, en selviä ilman niitä! ja ehkäisy oli (kumi) joka ikinen kerta. nytkin vedän siideriä koska en vaan kestä!!!!pakko saada keskeytys tai vedän itteni jojoon tai jotain.
Kommentit (19)
mieleen:( Missä lapsesi ovat, kun siellä masiksena kiskot siideriä ja tuhoat myös tulevan lapsesi elämää?
Jos olet pahasti masentunut ja ahdistunut, tarvitset ehdottomasti masennuslääkityksen. Pelkät rauhoittavat eivät riitä, vaan voivat jopa pahentaa tilannetta, kun näytät lisäksi olevan päihdeongelmainenkin. Abortin saa tilanteessasi varmasti sosiaalisin perustein., joskaan en siihen sinua kannustaisi.
mutta eikös ole niin, että vkon 12 jälkeen vain jos sikiöllä ei ole elinmahdollisuuksia tai jos äiti on kuolemanvaarassa raskauden takia?
adoptioon. Anna myös ne 2 edellistä, jos ei isästäkään ole hoitajaksi.
myös isä joka laittoi heidät juuri nukkumaan (selvin päin). tämä äkaikki ahdistus ymymym alkoi vasta lasten syntymien jälkeen, sitä ennen olin ihan terve!! ja nyt lääkkeiden avulla pysyn selväjärkisenä (paitsi näin kun otan alkoholia, ei hyvä yhdistelmä lääkkeiden kanssa). mutta kolmas lapsi (ja luultavasti sairas) ajaisi minut varmasti mielisairaalaan.
ap
Aikuinen ihminen! Koitapa ryhdistäytyä siksi aikaa kun lapsi syntyy, sitten voit antaa sen rakastavaan perheeseen adoptoitavaksi!
Lopeta se ryyppäminen senkin idiootti! Tajuatko että sisälläsi on viaton pieni lapsi, jonka elämää tuhoat juomalla!!! Kukaan ei adoptoi vammaista lasta, joten lopeta se juominen ja itsesäälissä pyöriskely ja kanna vastuusi! Anna lapsi adoptoitavaksi niin voit jatkaa tuota typeryyttä yksinäsi sen jälkeen.
Kai jo vanhemmat lapsesi ovat jossain hyvässä hoidossa, eikä luonasi??
määräsi vaan isomman annostuksen rauhoittavia kun kävin uudestaan siellä pyytämässä vaihtoa masennuslääkkeisiin koska en halunnut jäädä koukkuun näihin! joten tässä nyt sitten syön 4mg xanoria päivässä ja tästä vieroittumiseenkin menisi 16 viikkoa ja vaatisi toisia rauhoittavia lievittämään vieroitusoireita! näistä lääkkeistä vieroittamisen vaikeutta on verrattu heroiinivieroitukseen!
ap
hommaa ittes hoitoon, a-klinikalle ja katkasuun vähän äkkiä.
Odota siihen lääkäriaikaan ammattilaisen arviota siitä mitä lapselle on voinut käydä.
Ja lopeta juominen nyt, jooko. Alkoholi aiheuttaa sikiölle sitä pahempia vammoja mitä useammin ja enemmän alkoholia on juotu. Ja toisaalta vaihtelee tapauksittain, millainen alkoholinkäyttö aiheuttaa millaisiakin vammoja, joten voi olla vielä toivoa, ettei mitään pahempaa vielä ole käynyt. Alkoholin käytön jatkaminen pahentaa riskiä koko ajan!
Voimia vaikeaan tilanteeseen.
Tai milloin tämä alkoi? Olen pahoillani puolestasi, ja toivon että selviät tilanteesta!
olen siis jo koukussa näihin, pahasti. alkoholin voin lopettaa mutta näitä lääkkeitä en, ja näitä ei todellakaan saisi käyttää raskausaikana, mutta kun ei todellakaan myöskään voi eikä saa lopettaa yhtäkkiä!!
ap
Vierailija:
Kukaan ei adoptoi vammaista lasta
Kuitenkin olette huolehtineet ehkäisystä. Sille lapsellekaan ei ole hyvä syntyä teidän perheeseen, jos äiti ei voi hyvin ja ole iloinen uudesta lapsesta. Toivottavasti kaikki menee hyvin.
Toiset yrittää vuosikaudet ja tulee keskenmenoja..
Kaikesta huolimatta nyt hommaat ittes kunnon hoitoon. Ajattele lapsiasi!!!!!
Ei siihen sen kummempaa tarvitse kuin lääkitys, joka on vaarallinen sikiölle sekä äidin masennus. Varsinkin jos elämäntilanne on tämä mitä kerroit niin kyllä pitäisi lupa aborttiin tulla.
ei ne alkoholimäärät suuria ole olleet nyt kun lääkettä menee enemmän, 2 siideriä nytkin olen ottanut mutta rauhoittavien kanssa se menee päähän paljon pahemmin. ja kuten sanoin, alkoholin pystyn lopettamaan, lääkettä en. ja en tunne mitään tätä sikiötä kohtaan, toivon vaan että se kuolisi itsestään ja kaikki ratkeaisi sillä. .uutta vauvaa en jaksa, en todellakaan mitenkään.
ap
Mutta itsesi ja lastesi takia sinun kannattaa jättää se siideri nyt vähemmälle, hankkiutua pätevämmän lääkärin hoitoon ja saada lääkitys sellaiseen kuntoon, että voit lapsistasi huolehtia.
Voimia sulle!
Olen äärimmäisen pahoillani puolestasi. Mieti tarkasti, mitä teet. Muista, että aikuisen ihmisen tulee kantaa vastuu tekemisistään - ja myös kohdussasi kasvavasta. Hän ei ole voinut tilaansa valita.
Itselläni on masussa kasvamassa 15. viikolla vauva. Tiedän, että raskausaikana mielialat vaihtelevat.
Voimia sinulle ja tee viisaita päätöksiä!