Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ahdistus omakotitaloon muuttamisesta ja naapurustosta.

Vierailija
08.05.2017 |

Eli olemme muuttamassa ns. pienehköön alueeseen, jossa ilmeisesti muut naapurit ovat asuneet pitkän ja talomme vapautui luonnollisen poistuman myötä.
Kummatkin meistä ovat kerrostalokasvatteja ja miten aloittaa tutustuminen muihin. Pientä alemmuus kompleksia pukkaa, ikään kuin tunkeudumme vierainaalueelle.
Pitääkö ihan mennä esittäytymään ja soittamasn ovikelloja vai ulkona nähdessä käydä esittäytymässä.
Ei olla suuremmin sosiaalisia ja lapsia meillä ei ole.
Myös pihan ja kiinteistön huolto uutta meille ja arveluttaa omat mokat ja käytös.
Kennelläkään ollut samoja ongelmia ja miten hoitunut tilanne?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
08.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei varmaan kannata hirveän aktiivisesti ottaa kontaktia. Kun tapaat uuden naapurin pihalla, esittäydyt ja jos on rajanaapuri, niin kysäise, onko jotain käytäntöjä raja-aitojen suhteen, esim miten pensaat leikataan. Kyläilyn aika tulee myöhemmin, kun on selvää, ollaanko tulossa ystäviski. Kaikki eivät halua sosialiseerata napapuriensa kanssa lainkaan, muista sekin.

Omalla pihallasi saat tehdä mitä haluat, kunhan et mitään romuautoja ala kasaamaan kaikkialle. Naapurisovun takia kannattaa pitää piha siistinä. Jos et halua suuritöistä pihaa, tee siitä sellainen, että hoitoa on mahdollisimman vähän. Esim. pelkkää nurmikkoa, jonka ajat pari kertaa viikossa.

Vierailija
2/3 |
08.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omalla pihalla teet mitä huvittaa ja naapureita voit moikata kun kadulla kävelee vastaan. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
08.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Esim. pelkkää nurmikkoa, jonka ajat pari kertaa viikossa.

Pari kertaa kesässä ennemminkin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän yhdeksän