Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi joillakin ihmisillä tatuoinnit on ihan suttuisia?

Vierailija
18.08.2007 |

Eilen taas katselin kaupungilla tatskoja ja osasta ei saa edes selvää, mitä ne esittävät. Johtuuko suttuisuus ihon laadusta vaiko huonosta tekijästä?

Harkitsen itse tatuoinnin ottamista, mutta minulla on ohut iho, joten tuleeko siitäkin vain epämääräinen läntti?

Vai leviääkö tatuointi iholla vuosien myötä kun nahka venyy?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellainen itse hakattu/ kaverin tekemä jossa ei ehkä ole kunnon aineet. Himmenevät ne vuosien kuluttua kaikilla eli jos haluaa että pysyvät tummana niin pitää myöhemmin uudestaan tehdä päälle.

Vierailija
2/5 |
18.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurin syy varsinkin nuorilla on se, että tuoretta tatuoinita ei malteta suojata auringolta ja täsät syystä värit kuumetessaan leviää.

Toinen syy on huonosti tehty kuva, eli viivat ei ole suoria ja siksi suttuinen vaikutelma.

Kolmas syy on aika. Vuosien saatossa värit leviää mm. auringon vaikutuksesta ja ihon elämisestä (hikoilu yms)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihon venyminen voi myös pilata tatuoinnin, mutta sitä voi välttää ottamalla kuvan " ei venyvään" paikkaan. Jos miettii vaikka mahaa, se voi " venyä" helposti raskauden/lihomisen myötä, kun taas vaikka ranne/lapaluu/ymv harvemmin " lihovat" .

Sama juttu jos ottaa " rintaan" kuvan, painovoima/imetys voi tehdä tehtävänsä, mutta jos kuva ottaa ihan rinnan " yläpuolelle" , se kohta ei niinkään venähdä.

Vierailija
4/5 |
18.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan liikkeissäkin, ei vain vankiloissa on " ammattilaisia" jotka nakuttavat tatuoinnit liian syvään. Ja siis liian syvällä nakutettu tatska lähtee ajan mytä leviämään. Tosin kun tatuoinnin jättää pinnempaan se on hieman vaaleampi ja kuluu helpommin. Mutta itse valitsen tatuoinnin joka on aina ollut hieman vaaleampi, mutta ei ole millin murto-osaakaan tässä 12 vuoden aikana levinnyt.

Vierailija
5/5 |
18.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mahtaa näyttää tatska hyvältä viiskymppisen mahanahkoissa...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi viisi