Tuntuu siltä , että eniten sosiaaliturvan olemassaolosta ja määrästä valittavat ne jotka eivät tykkää työstään.
Että kauheaa kun joutuu maksamaan että joku muu tulee toimeen. Eikö tällaisella ihmisellä kuitenkin ole mahdollisuus vaikka muuttaa muualle jos täällä tuntuu kohtuuttomalta? Vai onko kuitenkin kiva, että on olemassa jonkinlainen turvaverkko ja yhteisiä etuja?
Kommentit (8)
Siis perustan väitteeni sille, että jos itsellä olisi kiva työ, en ehkä jaksaisi ottaa kierroksia siitä miten joku nyt saattaa huvikseen oleskella tuilla tekemättä mitään, enemmänkin harmittaisi hänen puolesta se, että ei pääse osalliseksi samalla tavalla uuden oppimisesta, ihmisistä ja muusta, työssä kehittymisestä jne.
Ette ole samaa mieltä alapeukuista päätellen?
Tietenkin ketuttaa jos itse tekee inhottavaa työtä, pelkästään rahan vuoksi, ja jotkut suosiolla makoilevat. Eihän esim. kakan kuuraminen ole kovinkaan monen mielestä kivaa, mutta jonkun täytyy tehdä sekin paskahomma. Näillä vieläpä minipalkalla raatavilla juuri on huonommin vaihtoehtoja, tämä lienee selvää . On myös kunnia-asia yrittää pitää huolta omasta elatuksestaan ja tulevaisuudestaan, jos siihen pystyy.
No itse en tähän joukkoon kuulu. Nautin työstäni ja siinä on paljon todella kiinnostavia mahdollisuuksia.
Minua ärsyttää tuilla lusmuilu siksi, että työ ei todellakaan ole tullut minulle kuin Manulle illallinen. Olen joutunut näkemään paljon vaivaa, kouluttautumaan, ramppaamaan työhaastatteluissa, olen kokenut matkalla myös paljon pettymyksiä. Ja tälläkin hetkellä joudun tekemään työtä jokaisen euron eteen, eli ilmaiseksi ei palkka tule. Kun samaan aikaan moni elelee laiskistavan tukijärjestelmä varassa, niin kyllähän se ottaa päästä. Systeemi tuntuu lähinnä siltä, että mitä enemmän ottaa vastuuta, sitä enemmän joutuu maksumieheksi sille, että kaikki eivät vastuuta ota.
Olet oikeassa ap. Eniten itse ihmettelen sitä, että miksi keskitytään siihen mitä työttömät tekee? Kun verorahat menevät niin moneen muuhun suuntaan, ja varsin huonoon sellaiseen. Esim kansanedustajien palkka. Eikö siitä kannattaisi purnata enemmän, että kansanedustajat ajelevat taxilla ja juovat ilmaisia saunajuomia, mitä me tavalliset pulliaiset maksamme. Työttömillä on jo valmiiksi vaikeaa, miksi heitä pitäisi kadehtia? Yhteiskunnassa on monia muita epäkohtia, kuin se, että yhteiskunta AUTTAA vähävaraisia.
up