Onko yleistä, että kun soitetaan suosittelijalle...
...työpaikkaa haettaessa, tämä joka soittaa suosittelijalle, kysyy suosittelijat missä ko henkilö on nykyään töissä? Siiis kun olen asian ilmaissut selvästi hakemuksessa jo, että Työskentelen firmassa x, ja tätä edellinen työpaikkani oli y ja siis tänne y paikkaan soitetaan ja kysytään onko työpaikkani x? Mistä he sen voisivat tietää? En antanut tuonne töihin suosittelijaa nykyisestä työstäni koska en todellakaan halua paljastaa että olen työnhaussa. Mietin että voidaanko tuolta minne hain, soittaa ilman lupaani nykyiseen työpaikkaani? Ainakin jos Tämä on edellytyksenä uuden työn saannille (suosittelu nyk. Työstäni) , haluaisin itse kertoa asiasta ensin nykyiselle pomolleni..
Kommentit (5)
Ja siis se on ihan ok jos välttämättä haluavat suosittelijan nykyisestä työstäni, kunhan sitten kysyvät suoraan.
Entinen pomoni vaan soitti äsken ja naureskeli että miksi sieltä kysytään häneltä, missä olen nykyään töissä :)
/ap
Vierailija kirjoitti:
Ja siis se on ihan ok jos välttämättä haluavat suosittelijan nykyisestä työstäni, kunhan sitten kysyvät suoraan.
Entinen pomoni vaan soitti äsken ja naureskeli että miksi sieltä kysytään häneltä, missä olen nykyään töissä :)/ap
Lisään vielä että kaikki työpaikkana näkyy julkisesti esim. LinkedInissä että kyllä sieltä saa tarkastella niitä jos tahtoo.
/ap
Hei muuten, ohiksena huutelen että miten toimisitte työnhaussa sellaisessa tilanteessa kuin missä minä olen: olen työskennellyt 7 v samassa firmassa. Sitä ennen pari v yrityksessä joka on mennyt konkurssiin lähtöni jälkeen ja sitä ennen (eli 10 v sitten melkein) yrityksessä joka myös on sittemmin mennyt konkkaan. Työtodistukset kaikista on mutta ei tietenkään enää olemassa olevia yhteystietoja yrityksiin joita ei enää ole olemassa, ollut vuosiin. Tuntuisi hiukan hassulta että soitettaisiin jostain 10 v sitten alaisena työskennelleestä ihmisestä, en mä ainakaan muista sen aikaisia työkavereitani...
Mistä siis suosittelija,jos ei aloittajan tapaan halua nykyisessä työssä tiedettävän että ehkä haen muualle. Kaverini kokemuksesta oppineena, hän antoi hakemalleen firmalle nykyisen pomonsa nimen ja yhteystiedot, ja tämä pomo oli epäsuorasti arvostellut kaveriani koska ei halunnut etsiä uutta tyyppiä tämän tilalle. Onneksi uuden työpaikan rekrytoija oli tajunnut mistä kenkä puristaa.
-ohis
Vierailija kirjoitti:
Ilman työnhakijan lupaa ei saa soittaa yhdellekään entiselle työnantajalle. Samoin työnhakijan sometilejä ei saisi mennä katsomaan ilman lupaa, tosin moni varmasti tekee niin, koska kiinnijäämisen riski on pieni. Kannattaa siis siistiä julkisesti näkyvät tiedot ja kuvat ennen hakemuksen lähettämistä.
Suosittelijan nimeäminen työhakemukseensa on kuitenkin juuri tuollainen lupa. Jos et halua antaa lupaa, älä nimeä suosittelijaakaan.
Ilman työnhakijan lupaa ei saa soittaa yhdellekään entiselle työnantajalle. Samoin työnhakijan sometilejä ei saisi mennä katsomaan ilman lupaa, tosin moni varmasti tekee niin, koska kiinnijäämisen riski on pieni. Kannattaa siis siistiä julkisesti näkyvät tiedot ja kuvat ennen hakemuksen lähettämistä.