Pettämissotku! Mitä mieltä olet?
Joskus aiemmin nainen ja mies keskustelivat keskenään pettämisestä ja siitä voisivatko antaa sellaisen anteeksi. Nainen sanoi että voisi varmaankin antaa satunnaisen pettämisen anteeksi. Mies oli vähän samoilla linjoilla. Silti puhuttiin että pettäminen on väärin.
Vuosia myöhemmin mies jäi kiinni pettämisestä ja vaimon miettiessä eroa sanoi että "sähän lupasit että annat anteeks jos mä petän".
Kommentit (4)
Satunnainen pettäminen ei ole esimerkiksi sitä, että itse pokaillaan jotain naista ehkä pidempäänkin, ja edetään kolmospesälle vaimon joskus aikaa sitten sanoma lause "ehkä antaisin satunnaisen pettämisen anteeksi".
Sitä vastoin jos suhteessa menee huonosti, ollaan ehkä asumuserossa tmv. ja mies vetää baarissa kunnon kännit ahdistukseensa ja sattumalta päätyy sänkyyn jonkun vampin kanssa (KÄRJISTÄEN!) voitaneen kutsua satunnaiseksi pettämiseksi.
Olennaista on myös se, katuuko mies tekoaan vai ei...
Eihän sitä kukaan voi etukäteen sanoa.. Se tilanne kun voi ollakin niin erilainen kuin olisi voinut kuvitellakaan tai se pettäminen voi sattua niin paljon.
Minun korvissa tuollaiset puheet kuitenkin viittaa siihen, että toisella olisi jonkinlainen lupa pettää. Ei varmastikaan moni sitä tarkoita, mutta noinhan se sitten menee, että toinen olettaa että toinen sitten myös antaa anteeksi kun on niin sanonut. Ja etenkin jos on yhtään pettävää sorttia niin ihan varmasti pettää.
Tiedän yhden pariskunnan jossa molemmat osapuolet sanoi juuri tuota, että saa pettämisen anteeksi jos käry käy.. Niinpä sitten molemmat pettivät koko ajan.
vakaumusta kun kerran viesti oli että "varmaankin antaisin anteeksi", ei "lupaan ja vannon kautta kiven ja kannon, että sulla on lupa pettää"
Minusta tuollainen olisi kyllä pahasti raskauttava asianhaara että kehtaisi edes vetää tuollaisen ajat sitten käydyn teoreettisen keskustelun muka oikeutukseksi teolleen. Siis jos ei sovittu että okei, meillä on sitten vapaa suhde ja ihan vapaasti saat pettää.
Mitäs meni sanomaan:(