Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tietääkö kukaan peruspalveluiden palveluseteleistä?

Vierailija
10.04.2017 |

Odotan esikoistamme ja tuossa kuntavaalien tuoksinassa huomasin että meillä täällä Mikkelissä on otettu yksityisen päivähoidon palveluseteli käyttöön toissa syksynä. Olimme muutenkin ajatelleet mennä yksityisen päivähoidon asiakkaiksi kunhan sen aika tulee mutta meillä on ollut ongelmana se, että asumme Mikkelissä ja Helsingissä, lisäksi vanhemmillamme on vielä mökit eri paikkakunnilla kuin nuo ja olemme ja työskentelemme siis vuoden aikana neljällä eri paikkakunnalla vaikka maksamme veromme vain Mikkeliin. Onkohan tuota palveluseteliä mahdollista käyttää kaikissa neljässä kunnassa jos niistä vain löytyy palveluseteliperuspalvelutuottaja vai olemmeko edelleen sidottuja peruspalveluissa kotipaikkakuntamme palveluihin?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varhaiskasvatus ei ole peruspalveluiden alla vaan sivistystoimen.

Kannattaa ottaa yhteys sinne Mikkelin varhaiskasvatustoimistoon, ei me voida tietää täällä, kun tuo kuvionne vaikuttaa aika uniikilta.

Vierailija
2/4 |
10.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten muka uniikki? Mielestäni ihan normaali, enemmistöllä oleva tilanne lukuun ottamatta tuota Mikkeli-Helsinki akselia. Suurimmalla osalla tuttavistamme ainakin on ihan samanlainen tilanne eli koti Mikkelissä ja oma tai vanhempien mökki/mökit eri paikkakunnalla ja siellä asutaan, lomaillaan, tehdään etätyöpäiviä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei me vaan koskaan asuta mökillä. Ja lomilla lapset eivät kuulunpäiväkotiin! Ei kylöä voi tehdä hyvää lapselle olla neljässä eri päiväkodissa.

Vierailija
4/4 |
10.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Emme mekään asu mökillä vaan meillä on minun kaupunkiasuntoni Helsingissä ja miehen kaupunkiasunto Mikkelissä koska olemme noista kaupungeista kotoisin ja työpaikat noin. Pystymme molemmat tekemään etätöitä kotoa ja mieheni työasioista osa on Helsingissä joten pystymme hyvinkin viettämään suurimman osan aikaa yhdessä perheenä. Lapsi tietenkin tulee enimmän osan aikaa olemaan Mikkelissä samalla hoitajalla, mutta joskus kun olemme Helsingin päässä olisi siellä tarvetta hoitajalle. Samoin kesäaikaan vietämme kolmisen kuukautta pääasiassa mökillä jolloin mökkipaikkakunnan hoitaja saattaisi tulla kysymykseen kunhan lapsi kasvaa vähän isommaksi. Ihan heti äippäloman jälkeen ei tietenkään olla viemässä monelle hoitajalle eikä edes kokoaikaisesti vaan teen osa-aikaisesti ja pystymme varmasti vauvaa hoitamaan siinä rinnalla koska molemmat teemme työtä kotona. Sitten yli kolmevuotiaana varmaankin alkaa jo olla sen verran reipas että sopeutuu vaihtuvaan hoitopaikkaan kun on liikkumaan tottunut tenava.

Loma-aikanakin jonkinlainen osa-aikainen leikkipuistotoiminta olisi hyväksi silloin tällöin mutta sehän ei tosiaan kuulu enää varsinaisen päivähoidon piiriin. Uskon että ainakin yhden lapsen kanssa saamme nykyisen elämäntapamme toimimaan, toisen kanssakin aiomme kokeilla. ap.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi kahdeksan