Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Keskiaikaisten kenkien valmistus nahasta: kursseja tiedossa

Vierailija
02.04.2017 |

Löysin kevätsiivouksen aikana tehdyn vaatekokonaisuuden, jonka olen joskus muinoin tehnyt ja kaikkien muiden asioiden viedessä aikaa "unohtanut" kaapin perille. Keskiaikaharrastukseen voisi olla nyt enemmän aikaa, joten kengät voisi olla ensimmäisen to do-listalla.

Osaisiko joku vinkata kurssista? Esim. viikonloppu-/kesäkurssien suhteen paikkakunnalla ei niin olisi väliä. Myös vinkit siitä, missä on joskus aikaisemmin ollut, voisi viedä selvitystyössä eteenpäin. Omat googletteluyritykset eivät ole johtaneet eteenpäin.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
02.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei kursseja löydy, niin kirjastosta voi löytyä laadukas muodin historiasta kertova teos, jossa on myös kaavoja.

Vierailija
2/7 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et tarvitse kursseja. Netistä löytää helposti hyvät ja pätevät ohjeet. Tarvitset vain nahkaa, naskalin ja sopivaa lankaa. Vahattu pellavalanka käy hyvin.

Ensi kesälle on luvassa monta erilaista keskiaika tapahtumaa. Toivottavasti nähdään jossakin niistä!

Vierailija
4/7 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaavat voi helposti piirtää suoraan paikoilleen. Sukka jalkaan (+ mahdollinen varpaiden kärkeen tuleva tötterö) ja joka kohtaan ilmastointiteippiä päälle. Piirretään saumat jonkin netistä löytyneen kenkämallin mukaan ja leikataan kenkä auki. Piirrä palasten muoto pahville ja lisää saumavarat. Kaavat ovat nyt valmiit!

Vierailija
5/7 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä olis sianrakkolamppu kurssi. Nauroin, kun luin ilmotuksen siitä:)

Vierailija
6/7 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitokset vinkeistä :) Kurssi olisi kiva ihan samanhenkisten ihmisten tapaamismuotonakin -sen ohella, että saisi asiantuntevaa opastusta omalla haparoivalla käsityömatkalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
18.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä kyselen, josko joku olisi kurssi-ilmoitukseen jossain törmännyt...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme seitsemän