Mikä sairaus voi olla? Ei saa ajaa autoa?
Puhuin työkaverin kanssa autokaupoista ja hän siinä kaiken lomassa sanoi,ettei ole koskaan ajanut eikä varmaan tule ajamaankaan. Ja kysyin miksi, ja hän sanoi, että se on pitkä juttu mutta liittyy terveyteen. Jäin kyllä uteliaaksi,mikä sairaus on? Terve aikuinen, enkä usko epilepsiaa tai nukahtamistauteja kun nähdään toimistolla joka päivä tuntien ajan..
Kommentit (18)
Ei epilepsiakohtauksia tuu toisille kuin harvoin. Mutta jos joskus on tullut ja siihen alttius niin ei välttis saa tietääkseni ajaa.
Epilepsia. Tutulla on se eikä sitä päällepäin näe.
Epilepsia voi olla, vaikka olisi kohtaukseton. Se kun on aina aika henkilökohtaista, missä vaiheessa voi saada ajoluvan vai voiko saada ikinä.
Jatkuva kolmiolääkelääkitys? Silloin ei suositella rattiin menemistä.
Silmänpohjarappeuma on minulla este ajamiselle, näöntarkkuus on heikompiè
Voihan olla esim. paha epilepsia, vaikket olisikaan töissä koskaan kohtausta nähnyt? Ei niitä välttämättä mitenkään usein tule, mutta kun jos ykskaks saattaa tulla, niin on parempi, ettei ole ratissa silloin.
Sillä voi olla mikä vaan mihin joutuu syömään kovia lääkkeitä
Ei minusta ainakaan näe mitenkään päälle päin että minulla on epilepsia. Ihan haastavassa työssä olen, mutta autoa en aja.
1-tyypin diabetes, jos voi tulla tiedottomuuskohtauksia.
Vierailija kirjoitti:
Jatkuva kolmiolääkelääkitys? Silloin ei suositella rattiin menemistä.
Ei nämä mitään estä. Saa ajaa vapaasti, kun lääkkeeseen on resepti. Yleensä jatkuvassa käytössä lääkkeeseen tottuu niin hyvin, ettei se aiheuta ongelmia ajamiseen tai muuhun normaaliin elämään. Itsellänikin käytössä eräs kolmiolääke, joka mun annoksella luultavasti aiheuttaisi tottumattomalle tokkuraisuutta ja unetusta ja tosiaan vaarallisuutta liikenteessä, mutta mulla ei tee mitään haittoja kun on toleranssia. Päivittäin ajelen töihin ja pois, ja ihan laillisesti.
Mulla on ADHD ja keskittyminen herpaantuu niin nopeasti, etten rattiin uskalla.
Minä olen ollut ajokiellossa aivoverenvuodon takia.
Aivoinfarkti ainakin estää ajamisen.