Riittääkö tämä saamaan lapsen huoltajuuden isälle?
Laitan avioeron vireille ja haluan lapsen huoltajuuden itselleni. En kestä enää vaimoani ja lapseni äitiä, meillä on 2-vuotias lapsi ja minä vastaan kaikesta lapseen liittyvästä, vaimo ei välitä lapsesta eikä minusta. Vaatii vaan rahaa kaikkeen turhuuteen. Vaimo sai tarpeekseen vauvasta kaksi viikkoa synnytyksestä ja on sen jälkeen elänyt itselleen. Isänä teen kaikkeni, jotta lapseni saa paljon rakkautta ja turvaa. Oma äitini auttaa meitä välillä käymällä hoitamassa lasta. Vaimo ei ole asunut kohta yli kahteen vuoteen meidän kanssa vaan on milloin missäkin ja on pettänyt minua monen miehen kanssa, kuvat Facebookissa ja instassa paljastivat. En halua tuollaista naista lapseni elämään, vaikka biologista suhdetta en kielläkään. Vain kerran tässä välissä vaimoni on hoitanut omaa lastaan parin tunnin ajan, kun pyysin häntä avuksi. Vein lapsen hotelliin, jossa vaimoni yöpyi ja tuona aikana vaimo oli ryypännyt ja sammunut, lapsi itki peloissaan kun oli tippunut lattialle tuolilta. En oikein tiedä mitä taphtui mutta olen tapahtuneesta vieläkin vihainen vaimolleni. Hän taas hehkuttaa kaikille somessa olevansa hyvä ja rakastava äiti, mikä on täyttä valhetta. Tuolloin lapsi oli lyönyt päänsä ja muistoksi jäi arpi kasvoihin. En enää jaksa tätä turhaa avioliittoa ja naista, joka ei osaa olla hyvä äiti lapselle. Vaimo on usein kännissä soittanut ja sanonut ettei välitä lapsestaan ja että lapsi oli vahinko. Minua tuo satuttaa, koska halusin tulla isäksi ja halusin lapsen yhdessä hänen kanssaan, mutta pettymys oli valtava. Vaimo on muuttunut parissa vuodessa kauheaksi enkä tunnista samaksi ihmiseksi enää. En usko, että hän muuttuu tästä. Haenko huoltajuutta itselleni?
Kommentit (12)
Kuulostaa kurjalta.
Mieti asiaa lapsen kannalta ja toimi niin kuin lapsen kannalta on parasta. Haet eroa ja yksinhuoltajuutta ja äidille tapaamisoikeus, jos sitä haluaa. Yritä kuitenkin ylläpitää lapsen ja äidin suhdetta. Hänhän voi vielä muuttua - uudelleen ja parempaan suuntaan? Välejä ei varmaan kannata kokonaan katkaista.
Isilläkin on nykyään oikeuksia. Varaudu silti siihen, että riitaa lapsesta voi tulla. Muista siinäkin tilanteessa pitää mielessä lapsen paras.
Voimia!
Valitettavasti tosiaankin sinun tulee näyttää selkeät todisteet lapsen kaltoinkohtelusta, Suomessa kun sossut ja oikeuslaitos on niin vahvasti kiinni siinä, että lapsi tarvitsee molempia vanhempia, vaikka olisivat millaisia. Oletko jutellut näistä asioista neuvolassa?
Tsemppiä sinulle. Vaikutat ihanalta isältä ja sekä sinä että lapsesi ansaitsevat kaiken hyvän.
Johan sinulla on huoltajuus, jos lapsi on avioliitossa syntynyt.
Ehdottomasti haet huoltajuutta, ja noilla perustein varmasti olet vahvoilla.
Jos saat pikeuden uskomaan nuo jutut, niin saat ilman muuta huoltajuuden. Ongelma on se, uskotaanko sinua. Yritä nyt kerätä mahdollisimman paljon todisteita siitä, miten asiat ovat. Ja myös mahdollisimman paljon todistajia. Kaikista parasta on, jos löydät sellaisia todistajia, jotka eivät ole kavereitasi eivätkä sinulle lähisukua.
Miksi alunperin halusit lapsen hänen kanssaan??
Kuulostaa kyllä siltä että sinulla pitäisi olla riittävästi todisteita saadaksesi lähihuoltajuuden. Ellei ole en tiedä...
Vierailija kirjoitti:
Kuulostaa kurjalta.
Mieti asiaa lapsen kannalta ja toimi niin kuin lapsen kannalta on parasta. Haet eroa ja yksinhuoltajuutta ja äidille tapaamisoikeus, jos sitä haluaa. Yritä kuitenkin ylläpitää lapsen ja äidin suhdetta. Hänhän voi vielä muuttua - uudelleen ja parempaan suuntaan? Välejä ei varmaan kannata kokonaan katkaista.
Isilläkin on nykyään oikeuksia. Varaudu silti siihen, että riitaa lapsesta voi tulla. Muista siinäkin tilanteessa pitää mielessä lapsen paras.
Voimia!
Kiitos! En ole katkaisemassa välejä enkä täysin estämässä vaimoa tapaamasta lastaan, mutta ainakin tähän saakka on tehnyt hyvin selväksi kuinka vähän lapsestaan välittää. Yritän keskustella hänen kanssaan uudestaan, kunhan hän on selvinpäin.
Siis täh? Vaimoa ei ole näkynyt kahteen vuoteen ja nyt vasta haet eroa ja huoltajuutta? Ei ole totta.
Saat avioeron ilman harkinta-aikaa, kun odotat että tulee tasan kaksi vuotta hänen poismuuttamisestaan. Lähihuoltajaksi pääset varmasti. Huoltajuus vaimoltasi tuskin poistuu kuitenkaan.
Ap, vaikutat fiksulta mieheltä.
Haluaako vaimosi lapsen huoltajuuden, olla lähivanhempi? Kuulostaa pitkälti siltä että saattaisi antaa sinulle huoltajuuden. Jos ei, niin sinulle hyvät mahdollisuudet se saada. Muista että niin vastuuttomalle ihmiselle joka sammuu jne et voi lasta jättää valvomatta. Olen pahoillani puolestasi, hienoa että ymmärrät kuitenkin mikä tässä on tärkeintä.
Vaimosi valinnat ovat hänen omiaan, lapsi ei ole syyllinen mihinkään.
Tosiaan huoltajuuden voi saada helpoiten sopimalla asiasta sossusta. Kannattaa ilman muuta koittaa ensin hyvällä sitä kautta. Mutta mikäli vaimosi ei suostu siihen niin sitten käräjille. Sinunhan ei tarvitse todistella yhtään mitään vaan lausuntoja kerätään mm. neuvolasta ja hoitopaikasta. Sossut tekevät olosuhde selvityksen teidän kummankin luona. Jos vaimosi on välinpitämätön eikä esim. anna tehdä olosuhdeselvitystä kotonaan tai ei saavu käräjille niin hän on heikoilla.
Tietenkin eroat, se on selvää. Voit myös hakea yksinhuoltajuutta mutta tarvitset siihen selkeät todisteet että vaimosi ei välitä lapsesta eikä ole lapsen kanssa tekemisissä. Toki jos vaimo ei asiaa vastusta, homma hoituu paljon helpommin.